ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Від books і blogs до blooks

24.03.2013 03:26
Чи можна на основі інтернет-блогу видати паперову книгу і навіщо це робити? Навіщо витрачати гроші на інформацію, яку можна отримати безкоштовно, зайшовши в мережу? -Секс-блог і новий термін

Знаючи що попереду вісім годин дороги поїздом, я купила книгу Бель де Жур «Таємний щоденник дівчини за викликом» («Secret Diary of a Call Girl»). Купила тому, що вона заснована на блозі, який у 2003 році був визнаний  The Guardian кращим блогом року і був взятий за основу однойменного серіалу з відомою співачкою і актрисою Біллі Пайпер у головній ролі.  Мою цікавість розбурхав також той факт, що авторкою, яка ховалась за ніком Belle de Jour, виявилась магістр генетичної епідеміології і доктор медицини Брук Магнаті. Сюжет дуже відвертий, особистий і пронизливий опис життя авторки. Я ніяк не могла охарактеризувати жанр твору: чи то блог, чи це вже книга, бо записи відредаговані та доповнені. Це був перший блук,який потрапив мені до рук.

Blook це паперові книжки, які базуються на блогах. У 2006 році цей термін опинився у шот-листі  на включення в Оксфордський словник англійської мови і зайняв друге місце у списку слів і термінів American Dialect Society.

Блукер пайз і кулінарія

Термін «блукс» набрав популярності ще й тому, що у тому ж 2006 році, компанія Lulu.com, яка займається друком книжок, започаткувала свою премію, яка отримала назву Blooker Prize, за аналогією до Букерівської премії (Man Booker Prize). Премія присуджується у трьох номінаціях: науково-популярна,  художня  література і комікси.

Першим лауреатом Блукерівської премії сталв блук Джулі Паувел «Джулі і Джулія» («Julie & Julia: 365 Days, 524 Recipes, 1 Tiny Apartment Kitchen» by Julie Powell), написана на основі її блогу.  Хоча, українці, певно, знають про неї завдяки стрічці Нори Ефрон «Джулі і Джулія: Готуємо щастя за рецептом» ,яка вийшла в українському прокаті 2009 року. З гумором і захватом Джулі Пауел описує свій рік життя, який вона, окрім роботи секретарем, присвятила приготуванню 524-х блюд французької кухні за рецептами книги Джулії Чайлд, яка вийшла друком 1961року. Готуючи томатний суп на початку цієї авантюри, вона думає, що впорається з усіма стравами легко, згодом, вона розуміє, що французька кухня вимагає багатьох знань і умінь. Протягом року вона навчилася виймати мозок із волових кісток, правильно готувати печінку і робити справжні круасани. Рік закінчився і вона зрозуміла, що разом із знаннями та майстерністю у готуванні, вона здобула бажане відчуття радості життя.

Дизайн для програмістів і війна в Іраку

Про блуки почали говорити у 2006, незважаючи на те, що перший блук було надруковано за 5 років до того, у 2001. Це був посібник з дизайну для програмістів написаний Джоелом Спольски, звичайно ж, заснований на його блозі. Через дванадцять років, цей блук «User Interface Design for Programmers» досі продається і коштує близько 30 доларів. Ця книга назавжди залишиться в історії, не через свій контент, а через те, що це перший блук.

Інший американець, Колбі Баззел, став автором популярного блуку «Моя війна: вбивання часу в Іраку» («My War: Killing Time in Iraq» by Colby Buzzell). До 2003 року він був звичайним каліфорнійським скейтбордистом, любителем вечірок і пиятик. Він вживав наркотики і мав незначну судимість. Він був сповнений ентузіазму щодо вступу до американської армії. 2003 та 2004 роки він провів в Іраку. У своєму блозі «Colby Buzzel Fuck The War», який на той час, був ще анонімним, він описував те, чого не могли описати американські журналісти, ділився своїм досвідом війни, описуючи при цьому останні військові місії, і те, як він знімав стрес шукаючи порно і слухаючи Metallica на своєму iPod. Через не цензурований підхід до писання блог став популярним і невдовзі був випущений книгою, яка у 2007 стала блукерівським лауреатом. У 2011 Колбі Баззел видав наступну книгу.

Російські роки ЖЖиття та українські Букви і Цифри

Блуки Евгена Гришковця почали виходити друком у 2008. Спочатку був виданий блук «Год жжизни», заснований на записах користувача e-grishkovets у мережі LiveJournal. У 2009 вийшла друком друга книга «Продолжение жжизни», у 2011 – книга «151 эпизод ЖЖизни» стала продовженням інтернет-мемуарів автора. Зараз ЖЖ Гришковця закрито, але на момент публікації блуку, його профіль читало близько 44 тисячі користувачів, а сам профіль посідав трете місце у рейтингу користувачів сайту.

Борис Акунін (Григоорий Чхартишвили) у 2011 випустив друком блук «Любовь к истории», який базується на його одноіменному блозі. Видання стилізоване під дизайн блогів LiveJournal, містить кольорові ілюстрації, розділи мають вигляд «постів» і обов’язково закінчуються коментарями «юзерів-френдів» автора-користувача ЖЖ. Блог користувача borisakunin читають понад 40 тисяч «юзерів» Живого Журналу.

Оригінальне українське видавництво «Буква і Цифра» виникло у 2005 році. Заснування «текстового лейблу» почав Олександр Ворошило (ЖЖ-користувач giggster)  із групою друзів, які у той час були користувачами порталу www.samvydav.net. Видавництво «Буква і Цифра» випустило в світ шість блуків. Блук «Антологія Українського Самвидаву 2000-2004» була видана у 2005 році в Києві. Для України це унікальна культурна подія, це перша в Україні спроба щось робити з інтернет-літературою. В антології вміщено близько ста тридцяти творів понад 50 українських інтернет-літераторів. 

Коментарі (1)

Додати коментар

    • 24.03.13 12:22
    • n!!!
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.