ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Квітковий ринок в Україні не процвітає

25.09.2010 14:32

квіти

квіти

Україні знадобиться принаймні півроку, аби вітчизняні виробники заповнили ринок квітами власного виробництва. При цьому Україна за цей час може втратити 500 млн доларів. А все через нещодавнє підвищення митного збору на квіти.

Нова влада серйозно взялась за «чистку» українського ринку від імпорту. Після секонд-хендів в рух пішли й імпортні квіти. Чекати реакції довго не довелось: у Києві на 1 вересня квіти подорожчали втричі. За одну троянду покупець мав віддати 30 гривень. Якщо минулого року букет з п’яти троянд коштував 100 гривень, цьогоріч – від 200 гривень і більше.

У Львові ситуація була дещо іншою: у День знань одну троянду можна було купити в середньому за 18 гривень, гілку гладіолусів чи герберу - за 5 гривень, соняшник - від 4 грн. Букет квітів можна було знайти і за 20 гривень. Різкого підняття цін на квіти у місті не відбулося. Але це лише справа часу, запевняють експерти. Вони наголошують, що на львівських квіткових ринках зараз допродують те, що залишилось зі старої партії. Нова партія за новим митним збором простоює на митниці, бо підприємці не можуть знайти грошей, щоб заплатити за товар.

Нагадаємо, ще у серпні генеральний директор компанії «Украфлора» Олена Букало висловила побоювання, що ціни на троянди в країні зростуть приблизно до 80 гривень за квітку, оскільки напередодні митниця без пояснень підвищила вартість оформлення квітів на 5%.

Директор квіткового салону “Чотири сезони” Оксана Лозинська теж не приховує хвилювання. У коментарі Vlaskor.net вона зазначила: «Магазин зараз напівпорожній. Вантажівки з квітами стоять на митниці по п’ять днів, там немає потрібних умов для зберігання. Квіти просто гинуть. Остання втрата підприємства “ГалСад”, з яким ми співпрацюємо, сягнула 150 тисяч гривень і, звичайно, гроші ніхто не поверне».

Заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Геннадій Дмитренко заспокоїв Vlaskor.net: “Ситуація, що склалась на квітковому ринку, вже дуже скоро врегулюється. Не потрібно слухати спекулянтів і сумнівних експертів, які беруться коментувати це. Так, митна служба справді підняла ціну на митну вартість квітів, але лише для того, щоб очистити ринок від контрабанди, яка тут процвітала». З іншого боку, за словами чиновника, зараз створені ідеальні умови для того, щоб стимулювати квітковий бізнес  в країні. «В нас є всі кліматичні умови, щоб вирощувати усі квіти, які ми закуповуємо в інших країн», - переконаний Геннадій Дмитренко. Він також наголосив, що митну вартість підняли лише на готову продукцію, ціна на насіння залишилась незмінною, тому він не бачить серйозної проблеми, про яку зараз говорять.

Квітковий бізнес в Україні складається з 80% імпортованої продукції і тільки 20% – це вітчизняне виробництво (здебільшого троянди). Власного виробництва насправді дуже мало, бо це наразі затратний бізнес: до прикладу, 1 тепличний гектар для вирощування екзотичних квітів коштує до1 млн доларів, окупність якого настає через 7-8 місяців. Щодо ідеальних умов для розвитку внутрішнього ринку є також деякі сумніви: щоб стимулювати наше виробництво, потрібна підтримка з боку держави, для прикладу, спеціальні програми для розвитку квіткового бізнесу. Наразі про це говорити не доводиться. Теоретично, такий хід митної служби мав би спрацювати, але на жаль, не в нашій країні. Допоки ситуація на квітковому ринку України стабілізується, споживач відчуватиме на собі коливання цін. Експерти зазначають, що якщо держава проконтролює це, то все одно залишиться зачекати рік.

А тим часом програють всі: держава, бо не буде з чого брати митних зборів, адже більшість фірм вже відмовились від закордонних контрактів, які були; споживачі, бо не будуть мати де купити квіти, а ті квіти, які залишаться на ринку, будуть дуже дорогими; та й багато компаній просто припинять своє існування і тоді у країні знову заговорять про високий відсоток безробіття.

Натомість колишній заступник голови Львівської облдержадміністрації, тепер директор департаменту аграрного розвитку ТЗОВ «Шувар» Іван Стефанишин побоюється іншого. «Я думаю, це не закінчиться квітами, скоріш за все, це перенесеться і на систему оподаткування насіння для овочевих культур, оскільки все це буде закладено в собівартість продукції на наступний рік. А ціна на насіння є одним із визначальних чинників ціноутворення готової продукції. А ми і так маємо ріст цін на овочі. От тоді ми справді будемо мати проблеми, бо овочі і фрукти є соціально значущими продуктами для всього населення», - наголосив Іван Стефанишин у коментарі Vlaskor.net.

Ніби і не помітна складова ринку - квіти, але вони дуже потрібні людям: це культура, це естетика, це виховання. До речі, в Україні існує висока купівельна спроможність цього товару, для прикладу, середньостатистичний українець витрачає 8 євро на квіти в рік, а європеєць – лише на 4 євро більше за нас – 12!

Ірина Сало

Коментарі (0)

Додати коментар

***
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.