ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Мирон Сич: У Сеймі Польщі я складав присягу у вишиванці

24.03.2011 17:08
Мирон Сич. Фото з офіційного сайту

Мирон Сич. Фото з офіційного сайту

Мирон Сич у польському Сеймі переймається справами українців у Польщі та намагається налагодити їх контакт із Батьківщиною. Про можливість вступу України до ЄС, кордон із Росією та націоналізм читайте в інтерв’ю Vlaskor.net із депутатом Сейму РП Мироном Сичем.

- Пане Мироне, у європейській пресі сьогодні не рідко йдеться, що Європа дещо втомилася від України. Як би Ви прокоментували таку ситуацію і які настрої стосовно цього в Польщі?

- Таке відчуття буває, але європейські політики, а в основному польські певний час задумувалися над тим, чи Україна далі хоче йти шляхом, який декларувала, чи хоче вона бути членом Євросоюзу. Україна стверджує, що так. Проте нам потрібні сигнали. У Польщі обговорюють такі можливості. Польща пам’ятає, як багато для вступу у Євросоюз зробила Німеччина якїї близький сусід. З ініціативи Польщі і Швеції зараз реалізовується проект Східного партнерства, який власне і підтримує інтеграційні намагання. Нещодавно відбувся візит Президента України разом із представниками бізнесу, який дав сигнал, що шлях України не змінився. Але, щоб подолати певні проблеми, такі як візовий режим і тд., Україна мусить виконати певні завдання, які отримала у Брюсселі.

- У 2011 році Польща очолить Раду Європи, можливо, цей факт внесе якісні зміни у нашій співпраці ?

- Так. Це дуже важливо. З 1 липня Польща справді очолює Євросоюз. Я вже розмовляв із послом України в Польщі, відвідував Київ, де відбувалася міжпарламентська асамблея. За цей час багато зміниться. Відбудеться чимало візитів високопосадовців. Це важливо також і з огляду проведення Євро-2012.

- Можливо, вже є якісь конкретні задуми стосовно співпраці ?

- Відбуваються переговори щодо поширення прикордонного руху. Є така концепція, щоб розширити цю зону від тридцяти кілометрів до межі окремих областей – Львівської і Волинської, а з польського боку – Підкарпатського, Люблінського і, можливо, Підляського воєводств. Це був би такий альтернативний вихід щодо візового режиму. Звичайно, потрібно вирішувати питання стосовно візового режиму взагалі, але ми повинні розуміти, що це шенгензона, і для зрушення цього питання дуже важливе упорядкування кордону з Росією.

- Тобтонастрої, щоб зробити безвізовий режим між окремими областями в Польщі є?

- Так, таке бажання є. Це у межах малого прикордонного руху.

- Влітку Львівська облрада, ЛОДА і Об’єднання українців в Польщі (ОУП) підписали Меморандум про підтримку заходів щодо забезпечення національної і культурної ідентичності українців в Польщі. Його вдається реалізовувати?

- На рівні держави така праця виглядає по-різному. Українська діаспора в Польщі потребує цієї підтримки, тим паче, що вона дуже розпорошена. Проте є і позитиви. Так, 21 березня Народний дім в Перемишлі офіційно передали у власність ОУП. Звичайно, він потребує ремонту, підтримки зі сторони Львівської області і не тільки. Це історичне місце. В цьому році з нагоди 20-річчя незалежності України буде проводитися фестиваль в Кошаліні. Зі сторони Українизавжди була велика підтримка, особливо якщо йдеться про українських артистів. Після розмови з Президентом і пані Герман ми такої підтримки чекаємо, і вона мали б бути. Українська діаспора в Польщі потребує підтримки, особливо коли йдеться про виїзди молоді до України і організацію таборів. Останнім часом така підтримка дещо призупинилася, можливо, через фінансові проблеми, але очікування є.

- Прокоментуйте, будь ласка, стан загальної підтримки Україною власної діаспори...

- Власне підтримка є, проте дуже незначна. Частіше таке буває при налагодженні контактів з партнерами, містами-побратимами. Раніше дещо реалізовувалося, особливо за посередництвом посольства України, програм МЗС. Зараз вони припинилися, проте хотілося б повернення до такої співпраці.

- Нещодавно в Ольшині заступник голови Польського закордонного радіо Владислав Богдановський звинуватив українську службу цього радіо у націоналізмі. Чи часто Вам зустрічаються такі факти і чим вони викликані ?

- Це не зовсім було ставлення віце-голови радіо. В Польщі є сили, і це не секрет, які часто підносять проблему поляків, Волині і тд., і якщо з’являються в передачах україномовних проблеми УПА, Бандери чи інших, то ті організації пишуть листи, і в прокуратуру в тому числі. З того, звичайно ж, нічого не виходить. Такий лист написали і до пана Богдановського, а він, не маючи виходу, мусив це оголосити. Проте ніяких санкцій до журналістів не застосовувалось. Такі листи пишуться часто, в тому числі і на мене.

- За останні 20 років у Сеймі Польщі було лише тридепутата, яких можна назвати не лише українцями, а й українськими депутатами. Вони відстоювали інтереси української меншини.

- Володимир Мокрий, Мирослав Чех і я.

- Як ви себе почуваєте в числі українських депутатів ?

- Ми всі є членами ОУП. Активні члени Головної ради. Я з Володимиром Мокрим з одного села. Зараз він професор Ягелонського університету. Він кандидував від Леха Валенси. Мирослав Чех від «Демократичного союзу», я від – «Громадянської платформи», але я рекомендований ОУП і моє завдання дбати про інтереси українців в Польщі. В польському Сеймі я присягу складав у вишиванці. Справ направду є дуже багато. Це проблеми в освіті, проблеми церковного і культурного характеру.

- Яка була реакція парламентарів на ваш вихід у вишиванці ?

- Частина була здивована, а частина до мене підходила з великою пошаною і раділи, що є люди, які відкрито говорять про українські справи.

Юрій Опока

Коментарі (0)

Додати коментар

***
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.