ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Віталій Новосад: КВН у Львові було складно починати, його вважали «москальською» грою

01.04.2011 14:23
Віталій Новосад

Віталій Новосад

Але ніщо таке не смішне, як актуальні теми. КВН – як дзеркало життя, він все відображає моментально: і суспільну, і політичну, і економічну, і культурну сторони. Співзасновник КВН у Львові, ведучий, директор МГО «Асоціації КВН Галичина» Віталій Новосад розповів в інтерв’ю Vlaskor.net, чи можна у Львові сміятися з чиновників, чи можна назвати КВН – чоловічою грою, чому жарти бувають несмішними, а КВН-щики не відзначають 1 квітня.

У Львові КВН зараз досить розвинений. Чи важко було організувати цю гру у нашому місті, з чого все починалося?

- Мені насправді було дуже цікаво займатися речами, які до мене ніхто не робив. Цікаво, бо це – творча робота з одного боку, і з боку бізнесу – також. Ми створювати КВН-івський рух без жодних зв’язків. Форма КВНу сама по собі дуже вдала і існувала завжди: змагання в школах, між факультетами, вузами. Найбільшого рівня КВН досягнув у 2000 році, коли профком університету ім. Івана Франка проводив «Університетську осінь». З цього і починався КВН на більш-менш серйозному рівні: але ні реклами, ні глядача не було. Тоді Валерій Васильович Москаленко дуже допоміг з приміщенням Міського Палацу культури ім. Гната Хоткевича, там і проходила «Студенська осінь». Я зі своїми друзями також «бавився» у КВН, а потім разом зі своїм приятелем Тарасом вирішили займатись організаційними питаннями, тому що вже набавились:) І ми створили такий захід «КВН по-львівськи», (нам допоміг тоді начальник відділу сім’ї та молоді Львівської міської ради Дмитро Пушкарьов), зібрали команди і… дожились до цілої ліги!З того часу наші команди почали розвиватись за межами Львова.

Починати було складно, бо мені всі розказували, що це «москальська» гра і що у Львові вона не приживеться. Хоча, як показує досвід, гра цікава і вона зайняла своє місце у Львові.

 

У КВН можна заробити гроші?

- Мабуть ні. Я вже в КВН-і десять років і скажу, що таки ні. Я б хотів, щоб він став хоча б самоокупним і щоб він давав можливість розвиватися молодим людям і дозволяв організаторам розвиватися, але грошей тут не заробиш. Але тут можна заробити ім’я. Зараз у Львові багато людей, які займаються зовсім іншими справами, але зробили собі ім’я у КВНі. Так є і у Києві, і в Москві: спочатку люди роблять ім’я, багато над тим працюють, а потім користуються ним, створюють нові проекти («Вечірній квартал» у Києві), знімаються у фільмах, серіалах ( «Реальние пацани» Росія)

 

В яких ще українських містах КВН є популярним?

- Харків, Київ, Одеса, Дніпропетровськ.. Та вся Україна грає, правда десь є серйозні ліги, а десь слабенькі. Влада, університети – вони повинні зрозуміти, що таким способом можна правильно скеровувати молодь, організовувати її. Тут і змагальний аспект відіграє і самій молоді цікаво, і пробитись дуже просто, якщо тим займатись. От чому, наприклад, в «Камеді клаб» зараз такий низький рейтинг? Бо він вибухнув, але ніякого розвитку далі не було. А в КВН постійно свіжа кров, свіжі жарти, свіжі напрямки – все нове, тому він не вичерпає себе.

 

А існує мода на жарти? Про що КВН-щики жартують сьогодні?

- Є своєрідні течії. Це або класичні жарти, або жарт- «космос». Але ніщо таке не смішне, як актуальні теми. КВН – як дзеркало життя, він все відображає моментально: і суспільну, і політичну, економічну, культурну сторони.

 

Мер Львова Андрій Садовий полюбляє приходити на фінал ігор. Наші чиновники ображаються, коли про них жартують?

- В кожній серйозній лізі відбувається редагування перед грою: все переглядається і прослуховується, шліфується, якщо так можна сказати. Буває , що команди виходять за ті рамки і редагувальники знімають їхні жарти перед грою. Це не є цензурою, бо редагувальники – це ті люди, які добре в тому розбираються, часто вони є колишніми КВН-щиками і добре знають, чи буде той жарт сприйнятий залом чи ні. Жарт повинен бути смішним, але добрим. КВН – це добра гра. А політики в цьому плані, як і співаки, ведучі – їх присутність у залі - це піар, перш за все. Якщо жарти нормальні і політики нормальні – то безумовно вони нормально реагують, комусь це навіть дуже подобається. Чесно, ніяких скандалів за 10 років не було. Пригадую один випадок, років два тому, де у фіналі команда не послухалась порад на редактурі і цілий номер «жартувала» про Андрія Івановича. І було б нічого, але нікому не було смішно. Зал, в тому числі і сам Андрій Садовий , сиділи і чекали,коли то сміятись, але так і не дочекались. Вони перегнули палку, як на мене, але Андрій Іванович лояльно відреагував. Він власне ніяк не відреагував:)

 

Які жарти редактура не пропускає?

- Жарт має бути телевізійним, тобто його можуть слухати люди всіх вікових категорій: від внучки до діда. Жарт повинні зрозуміти – не завжди засміятись, але хоча б розуміти, чому інші сміються:). І жарт має бути пристойним. Пошлість, чорні жарти – вони не мають бути на сцені КВН, для того є камеді, інші проекти. КВН-щик повинен жартувати інтелігентно + інтелектуально – це формула успіху.

 

Бути у журі КВН досить престижно, можна сказати, показник. Хтось напрошується в журі?

- Та багато хто напрошується:). Якщо говорити відверто, то є декілька шляхів, щоб потрапити у журі. Перший – комерційний шлях. В кожній грі є свої спонсори і представник цієї компанії (організації) автоматично стає одним із членів журі. Інші – відомі люди, це вже ми зацікавлені в них, бо їхня публічність привертає увагу (і КВН-щикам є з кого пожартувати). Є експерти, які, напевно, єдині розуміються у КВН, вони повинні тримати планку жартів.

 

Які львівські команди добились успіху? Хто з 12 каналу потрапив на «Інтер»?

«Набла» виступала у Вищій Українській Лізі, вони стали віце-чемпіонами. Вони виступали і в Москві. Також «Бомба Млинів» - це в основному люди з Млинова, але навчаються тут, у Львові. Вони довго «варилися»на наших лігах. Але минулого року вони також стали чемпіонами Вищої Української Ліги. Також «Торнадо - Люкс», «Магарыч» (багато з них зараз у «Бійцівському клубі»), «V.I.P Терноль» - на мою думку, це сильні команди і вони багато чого вже добились.

  

Львівські команди можуть заробляти своїм талантом на дорогу, проживання, коли вони їдуть в інше місто, чи без спонсора ніяк?

- Вони, як співаки – заробляють хіба на корпоративах. Нам ще дуже повезло, бо ми маємо телевізійний час (правда, він міг бути й кращим), але так команди стають популярні і впізнавані.

На Новий Рік, 8 березня, 14 лютого успішні команди або їх найяскравіші представники, заробляють насправді гроші.

З меценатством у нас у Львові набагато складніше – ми ще не звикли до такого. На Сході країни з тим простіше, у Москві взагалі КВН – це хороша гра, там є пропаганда. Москва пропагує свої цінності, за рахунок КВН вони тримають Абхазію, Осетію, вони працюють з молоддю. На державному рівні відчувається підтримка, навіть залізниця сприяє КВН-щикам. В нас цього не розуміють. Далеко ходити не треба: не розуміють навіть університети. Треба підтримувати свою команду, бо це – банальна реклама, яка набагато ефективніша за всі інші!! Я не розумію, як університети можуть платити за паперову рекламу, коли їхня команда не може поїхатив інше місто, бо не знайшла 2 тисячі гривень?! Ніколи не розумів політики МАУПу- вони надзвичайно багато витрачають на рекламу свого інституту, а набагато ефективніше було б просто підтримати свою команду, яка б їздила по місту, країні! Був випадок, коли в ХАІ був конкурс: 10 людей на місце, через те, що їхня команда була у вищій лізі.

 

Скільки люди готові заплатити за гарний настрій?

- От в такі свята команда може заробити і 1000$, але це вже залежить від самої команди і відлюдей, які платять за свято.

 

Як Ви оцінюєте трансляцію львівського КВН по телебаченню?

- Ну тут вся справа в грошах і спонсорах. У нас дуже специфічне телебачення. Воно дуже ненадійне в плані бізнесу.Я би міг вкласти гроші у це і зробити з цього щось путнє. Але не має жодної впевненості навіть не те, щоб ті гроші колись повернулись, а що через пів року НТА не продадуть, або не зміниться власник каналу і все перевернеться в інший бік, наприклад, я був у Москві, Сочі - я знаю, як можна зробити цей продукт, але він повинен бути комерційним: зі спонсорами і з майбутнім.От цього року є деякі напрацювання, влада нас підтримала, тому КВН до кінця року буде знімати творча група – не з каналу, а наші люди, вони і будуть монтувати відео. Я зможу це контролювати, тому, сподіваюсь все в нас вдасться.

 

Чи не кожної гри Ви стаєте героєм жартів усіх команд. Можете згадати смішний жарт про Вас, і такий, який Вам не сподобався?

- Я вже говорив, що найсмішніші жарти – найактуальніші. Більш актуального, ніж я на сцені, годі придумати – бо я стою отут скраєчку біля них і вони постійно з мене жартують:) В такі моменти мені шкода Маслякова:) Насправді ми узгоджуємо ті жарти з командами, інколи їм підігрую,коли просять, але часто прошу їх не жартувати з мене, бо на сцені таких жартів забагато і через це вони стають банально не смішними. Хороший жарт… Колись ставила команда «За буйки не запливати!» (м. Київ), приблизно 4 роки тому. Вони зробили велику пародію на Катю Новосадчу… Не дуже вдалий жарт стався минулого року,ми тоді були в Театрі ім. М. Заньковецької. Суть жарту я не пам’ятаю, правда. У нас є така команда «Коліжанки» і вони ставили сценку, де я мав зловити дівчину. Я їх одразу попереджав, що я проти, бо та дівчинка вища за мене і хто його знав, як це все могло закінчитись. Так все і закінчилось, закон фізики зробив своє: вона наскочила на мене, я не встиг впертись ногою, щоб зловити, а позаду мене стояли декорації, які заважали мені це зробити. Отак мене «знесли» зі сцени.Зал, звичайно, був у сльозах, але перша моя думка тоді: «Чи всі ребра на місці?» Достояти до кінця гри, скажу чесно, було важко. (http://vkontakte.ru/video-7693534_144223744)

 

Сварилися пізніше з ними?

- Та чому сварився? Ми сміялися з цього. Відтепер «Коліжанки» для мене – «найсногшибатільніша» командау Львові.

 

Які команди смішніші: чоловічі чи жіночі?

- Жіночі команди специфічні. Вони смішні, але їм важко перемагати, особливо на довгій дистанції. Я допомагав одній жіночій команді ще раніше, то з ними дуже важко працювати: розійшлась з хлопцем і все – команда сьогодні не переможе!Та й гумор з жіночих уст сприймається важче. Є теми, які по суті своїй підходять лише хлопцям. Може бути, що і дівчина цей жарт розкаже цікавіше, але все одно від хлопця це буде виглядати природніше. Навіть перевтілення: хлопці легко грають жінок і це вже смішно, з жінками складніше. Журі, в свою чергу, ставиться поблажливіше до жіночих команд, можуть десь підтягнути, підказати, але не тоді, коли йдеться про перемогу. Хоча минулого року ті ж «Коліжанки» перемогли, тому, можливо я помиляюсь щодо жіного гумору.

 

Галицькі глядачі відрізняються від інших? Нас важко розсмішити?

- Наші –більш інтелігентні. Якщо так можна сказати, ми довго виховували публіку: і ціною на квиток, і забороною приносити пиво. І у нас публіка добра, яка завжди сприймає всіх і може підтримати, навіть, коли команда не така смішна. Принаймні, не засвистує і не «фукає».

 

Російськомовним командам важко виступати у Львові?

- Тут все дуже просто. Ми пояснюємо командам: жарти українською сприймаються тут швидше! Не краще, а просто швидше. Якщо швидше – тоді і смішніше. Я от всі жарти розумію російською мовою, але із запізненням у дві секунди;). А реакція у КВН дуже важлива. І це все позначається на суддях, на балах, на реакції залу. Східним командам дуже просто насправді – бо це додаткові жарти, коли вони перекладають українською, ті казуси виходять смішними і зал щиро підтримує їхні старання. Був випадок, коли учасник не міг вимовити українською слово, і аж за четвертим разом йому це вдалося. Жарт насправді не був таким смішним. Але його старання журі оцінили найвищим балом. І це добре.

Спочатку місцеві політики були проти того і намагались заборонити такі речі. Але будь-яка заборона породжує спротив. До нас не хотіли приїжджати зі Сходу, з Центру України. І був такий момент, коли два роки у нашій Лізі грали тільки зі Львова, Тернополя і Івано-Франківська. А чиновники, які стояли близько до нас, почали говорити, що ми таким чином піаримо українську мову. Але подумайте самі: для чого нам у Львові піарити українську?

А по цьому судять – і КВН, і місто, і людей. Тому і виникла друга ліга, щоб якось змінити цю ситуацію. Зараз – все добре, до нас приїжджають і зал радо сприймає усіх.

 

Вам надходили пропозиції працювати у Києві?

- Я пробув два рази: перший раз мене вистачило на два тижні, другий – на цілий місяць. Зараз це практично не реально – я «обрісся» тут своїми проектами і від них вже ніде не дінуся. Я мав якось розмову з Андрієм Садовим, і він мені пояснив, що я вже відповідальний перед суспільством. Бо є вже, наприклад, 200 гравців, які справді хочуть перемогти в Лізі, для них це реально все на цей момент. Є 2000 глядачів, які постійно ходять на КВН, і будуть розчаровані таким вчинком. Є домовленості, партнерство… зарплату і кинути це все, бо мені щось надоїло… Ці проекти, як діти. Я цілком розумію, що можливо з часом я то переросту, мені захочеться чогось іншого, але я б дуже хотів, щоб вони далі жили і розвивалися.

 

Вас легко розсмішити чи Ви скептик?

- Мене важко розсмішити, забагато гумору побачив, напевно. В житті я людина більше інтроверт, хоча раніше я був душею компанії. З часом все приїдається, тому усі ті тусовки і вечірки не такі вже і круті, як здавалось раніше. Краще погуляти з дівчиною, у неї прекрасне почуття гумору:)

КВН-щики святкують 1 квітня?

- КВН-щики святкують день заснування КВН, але це не перше квітня:)

Ірина Сало

Коментарі (2)

Додати коментар

    • 15.04.11 23:50
    • читачАвтор молодець! :) класна тема і класне інтерв'ю, почитала із задоволенням і... до кінця :)))
    • 05.04.11 10:42
    • АдекватнийТа він працює для власного заробітку, а не розвитку КВН на Львівщині!
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.