ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Податковий вирок малому та середньому бізнесу, або як вижити у світі оподаткування?

14.04.2011 14:38
Андрій Зазуляк. Фото: Медіастар

Андрій Зазуляк. Фото: Медіастар

З чого розпочати власний бізнес, які проблеми можуть виникнути перед підприємцем та як їх подолати – читайте у новому проекті «Власний бізнес» з Vlaskor.net! Розпочнемо з розмови з директором Консалтингового центру для підприємців «Корпорація Рішень» Андрієм Зазуляком, який розповість про те, чого слід очікувати малому та середньому бізнесу від новоприйнятого Податкового кодексу вже найближчим часом, та яку форму оподаткування обрати, щоб хоча б якось втриматися на ринку. – Андрію, якою є Ваша думка про нещодавно прийнятий Податковий кодекс? Чому більшість підприємців ще й досі не можуть погодитися з його умовами?

– Податковий кодекс, який вступив в дію з 1 січня цього року, не докорінно, але істотно змінив правила оподаткування для малого та середнього бізнесу. Насамперед зміни стосуються оподаткування податками на додану вартість, акцизним, земельним, а також податком з доходів фізичних осіб. З 1 квітня зміниться й оподаткування прибутку підприємств. Це першочергово вплине на ведення бізнесу суб’єктами малого підприємництва (фізичні особи – підприємці, юридичні особи, які мають до 50 працівників). Якщо ж звернутися до статистики, то сьогодні на Львівщині працюють понад 200 тисяч підприємців та понад 30 тисяч юридичних осіб. Переважна їх більшість є суб’єктами малого підприємництва. Якщо врахувати, що у Львівській області проживає близько півтори мільйона працездатного населення, то виходить, що кожний шостий мешканець Львівської області є підприємцем, керівником або власником фірми. А тому зміни в оподаткуванні зачеплять інтереси кожної другої сім’ї. Тож зрозуміло, чому розмови навколо нового Податкового кодексу не стихають. Візьмімо хоча б термін, за який він вступив у дію: 2 грудня 2010 року цей документ був затверджений Верховною Радою, а вже з січня бізнес був змушений працювати за новими правилами. Практично за місяць підприємці мали адаптувати свій бізнес до запроваджених змін, хоча чинне законодавство передбачає, що будь-які зміни в оподаткуванні повинні бути прийняті мінімум за півроку до введення їх у дію. Тому невдоволення людей є цілком виправданим, а їх реакція – зрозумілою. Почнемо з того, що багато підприємців постали перед загрозою закриття власного бізнесу. Невпевненість у завтрашньому дні відбила бажання вкладати кошти у розвиток. І це цілком зрозуміло – адже жоден інвестор не вкладатиме кошти у ринок, на якому є нестабільність, зумовлена незрозумілими правилами гри.

– Як вплине новий Податковий кодекс на стан ринку праці і яких змін слід очікувати?

– Переглядаючи новий Податковий кодекс можна простежити чіткий намір вивести зарплату з тіні. Про це свідчать додаткові повноваження, надані податковим інспекторам: щодо перевірки існування трудових відносин, виявлення тіньових зарплат та розмірів штрафних санкцій за порушення. Однак, проблема полягає не стільки в посиленні контролю, а в непомірно високих ставках обов’язкових платежів на зарплатний фонд. Тож і виходить, що замість детінізації зарплати підприємцеві, щоб вижити на ринку, вигідніше скоротити працівників. Думаю, найближчим часом ми отримаємо значне збільшення кількості реальних безробітних.

–Яких змін слід очікувати підприємцеві вже найближчим часом від нового Податкового кодексу?

– З 1 квітня вступає в дію норма Податкового кодексу, яка обмежує можливості фізичних осіб-платників єдиного податку щодо продажу товарів, робіт і послуг юридичним особам (ЮО). Зокрема юридична особа не матиме права віднести це до складу власних валових витрат, що значно ускладнить ділові відносини між фізичними та юридичними особами.

– Чим зумовлене таке нововведення?

– Зважаючи на непомірно велике податкове навантаження на фонд оплати праці, підприємства дуже часто займалися оптимізацією оподаткування доходів, використовуючи схему переведення своїх працівників в статус підприємців-платників єдиного податку. Адже якщо з зарплати у розмірі 1000 гривень підприємству доводилось сплатити близько 500 гривень обов’язкових платежів до бюджету, то єдиноподатник сплачував лише до 200 гривень. Звичайно така схема в жодному разі не влаштовувала можновладців, що спонукало до введення відповідних обмежень у Податковому кодексі. Однак, від нововведення заразом постраждали не лише ті, хто здійснював податкову оптимізацію доходів, але й ті, хто мав реальні партнерські відносини з юридичними особами.

– То що ж робити тим, хто зіткнувся з цією проблемою?

– Запроваджені обмеження поставили єдиноподатника перед дилемою: або закрити власний бізнес або змінити спосіб його ведення. Про що йдеться? Підприємець-єдиноподатник може перейти на загальну систему оподаткування. Тоді обмеження щодо віднесення його послуг юридичною особою на валові витрати – не діятимуть. Однак, це в рази збільшить податкове навантаження на доходи підприємця. Адже близько 50% своїх доходів він буде змушений заплатити в якості обов’язкових платежів до бюджету. Також слід врахувати, що в такому випадку ускладняться й правила ведення податкового обліку, а це в свою чергу, викличе необхідність додаткових витрат на оплату праці бухгалтера.

Другим виходом з ситуації є реєстрація юридичної особи. Тоді прибуток фірми власник може інвестувати в розвиток власного бізнесу, або ж отримати в якості дивідендів, сплативши 5% податку до бюджету. Однак, у цьому випадку спосіб ведення бізнесу змінюється докорінно. Насамперед доведеться обирати спосіб оподаткування (загальна система чи платник єдиного податку). На загальній системі оподаткування підприємство буде сплачувати податок на додану вартість в розмірі 20% (якщо річний дохід складає понад 300 тисяч гривень) та податок на прибуток в розмірі 23%. У деяких випадках новостворене підприємство може скористатися пільгою щодо оподаткування прибутку за ставкою 0% та не бути платником ПДВ. Оподаткування ж доходів платника єдиного податку здійснюється за касовим методом, тобто у розмірі 6% або 10% з обороту.

Третім оптимальним виходом з ситуації може стати робота через посередника. Для цього платнику єдиного податку досить укласти агентський договір із посередником – юридичною особою-платником єдиного податку, який від свого імені продаватиме товари, роботи чи послуги підприємця кінцевому споживачеві. В цьому випадку правовідносини здійснюються між двома юридичними особами, тому обмеження щодо формування валових витрат не діють. А додаткові витрати підприємця обмежаться лише платою за агентські послуги, адже не доведеться ні змінювати системи оподаткування, ні створювати іншу фірму.

Що б Ви могли порадити щодо обрання форми оподаткування?

– Це питання надто індивідуальне і потребує додаткового вивчення. Прийняття рішення залежить і від виду діяльності, і від обсягів доходів, і від кількості працівників та фонду оплати праці, і від інвестиційних зобов’язань тощо. В загальному випадку діяльність, пов’язану з наданням послуг, доцільно здійснювати на системі єдиного податку. В цьому я переконався на власному прикладі. Як свідчить досвід роботи з нашими клієнтами, торговельну діяльність доцільніше здійснювати на загальній системі оподаткування. Мале виробництво дозволить скористатися пільговим оподаткуванням прибутку. Продаж кінцевому споживачеві, тобто населенню доцільно здійснювати фізичній особі-платнику єдиного податку.

 

Отож, як бачимо, податки податками, а займатися бізнесом нині можна, але дуже обачно. Правду кажуть, що спершу сім раз відміряй, а вже потім відріж. Аналогічно можна сказати і тому, хто нині задумується над початком власної справи!


Наталія Романова, журнал "Власний бізнес"читайте цей та інші матеріали у номері 4 (52) журналу "Власний бізнес" за квітень 2011 року

Коментарі (1)

Додати коментар

    • 21.04.11 08:33
    • pomaА вот инструкция тем кто рискнёт обратится в государственную службу занятости.ЦИТАТА"К государственной службе занятости за содействием в трудоустройстве могут обращаться все граждане, которые желают работать или изменить место работы, трудоустраиваться по совместительству или в свободное от учебы время. Услуги, связанные с обеспечением занятости население, предвиденное Законами Украины "О занятости населения" и "Об общеобязательном государственном социальном страховании на случай безработицы", оказываются государственной службой занятости безвозмездно " Нокак правило бесплатный сыр у нас сами знаете где.. Новость от 25.12.10 | В помощь будущему безработному http://posovesti.com.ua/NewsList.aspx Лучше ознакомится сейчас чем потом
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.