ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Недовіра до «янукономіки», або Податковий кодекс – просто і ясно

14.07.2011 18:07

Продовжуємо проект "Власний бізнес із Vlaskor.net". Податковий кодекс зовсім не відповідає реальності і змушує підприємців або відмовлятися від бізнесу, або ще більше переходити в тінь. Про це йшлося під час масштабного науково-практичного семінару для малого і середнього бізнесу «Податковий кодекс – просто і ясно», що нещодавно відбувся у Львові. Організатори заходу – перша консалтингова компанія для малого бізнесу «Чумацький Шлях» та «Lviv StartupClub».

Як зазначалось на семінарі, понад 30% підприємців уже або подали заяви про закриття фірм, або збираються це зробити. Якщо так і далі буде, то пенсійна реформа не матиме сенсу, оскільки людям буде ніде працювати, і до пенсійного віку потрібно буде якось доживати. Замість того, щоб стати рушійною силою розвитку економіки, Податковий кодекс – гальмо, яке в кращому випадку залишить все так як є, а в гіршому – потягне економічний розвиток країни донизу.

 Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, професор Національної академії управління переконаний, що: 

 Новий податковий кодекс, який він?

Наш кодекс практично повністю «змавпований»із найгірших європейських зразків таких документів. У багатьох країнах Європи схожі кодекси продемонстрували свою неефективність. Саме тому використання таких зразків в Україні ні до чого доброго не призведе. Нині наша країна фактично банкрут. Ми стоїмо на межі дефолту, від якого уряд рятується постійними зовнішніми запозиченнями. Але й цьому є межа. Адже державний борг не можна збільшувати до безкінечності. Відповіддю на виклики і загрози могла б стати абсолютно нова податкова система, адже доповнювати наявну немає сенсу. В сучасних умовах Україна знаходиться в дуже важкому економічному, фінансовому та соціальному стані. Наприклад, за індексом економічної свободи, складеним «theHeritageFoundation»і«theWallStreetJournal», Україна у 2010 році перебуває на 162 місці. Порівняно з 2009 роком цей показник погіршився на 10 позицій.

За рейтингом глобальної конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму у 2010 році ми обійняли 82 місце серед 133 країн. За рік ми погіршили свій результат на десять позицій.

Відповідно до рейтингу «TransparencуІnternational» за простотою сплати податків Україна у 2010 році посіла 181 місце зі 183 країн!

Приблизно так виглядає Україна у світовій економічній системі. Ці цифри свідчать про те, що Україна нині є не конкурентоспроможною і корумпованою країною, в якій досить складно вести чесний бізнес і яка, до того ж, рухається в напрямі авторитаризму.

Як відомо, податкова система є однією з надзвичайно важливих складових функціонування країни. Подивімося, яку систему нинішня кланово-корпоративна влада запропонувала українським підприємцям. Податкова система України списана з податкових систем, що нині діють у країнах Європейського Союзу. Фінансово-економічна криза, яку переживають країни Євросоюзу, засвідчила вичерпність і недієздатність традиційної податкової системи. Свідченням цього є стан реального дефолту в таких країнах, як Греція, Португалія, Іспанія, Ірландія, Угорщина, Латвія, Литва, Румунія, Болгарія. Якщо такі потужні країни не в змозі протистояти фінансово-економічній кризі, то Україна тим паче не здатна це зробити. Саме тому Податковий кодекс апріорі є недієздатним, оскільки ґрунтується на традиційній податковій системі, що віджила своє. Наслідком його запровадження стало стрімке скорочення суб’єктів малого та середнього бізнесу. Кількість новостворених суб’єктів підприємницької діяльності після запровадження нового податковогокодексу скоротилася на 60%. На межі закриття знаходиться 400 тис. малих підприємств України. Надалі ситуація ще більше погіршуватиметься.

У Податковому кодексі взагалі ігнорують питання розвитку та підтримки малого бізнесу, що цілковито суперечить практиці країн із розвинутою ринковою економікою. Під час обговорення проекту нового Податкового кодексу декларували, що його прийняття призведе до подолання фінансової кризи, зменшення державного боргу й дефіциту державного бюджету, завдяки наповненню його доходної частини податковими надходженнями. Однак практика застосування нового ПК показує, що всі негативні процеси збереглися і ніякого покращення немає. Необхідно зазначити, що у новому ПК не врегульоване питання щодо введення єдиного соціального податку, ця «новела» взагалі відсутня у документі.

Кого «втопить» Податковий кодекс в першу чергу?

В очікуванні удару

Експерти ринку праці не виключають, що прийняття ПК посприяє збільшенню трудової міграції українців за кордон. Адже згідно з документом багато видів діяльності переходять з єдиного податку на загальну систему оподаткування, що робить невигідною роботу низки суб'єктів малого бізнесу. Нова податкова конституція «втопить» не тільки дрібних підприємців, а й завдасть удару по банківській сфері. Особливо постраждають малі і середні банки, які так чи інакше пов'язані з малим і середнім бізнесом, корпоративними клієнтами, нерухомістю. Несолодко доведеться й обивателям, наприклад, тим, хто живе завдяки здаванню житла в оренду.

ПК вдарить і по сільському господарству, яке в основному розвивається завдяки малому бізнесу. У результаті подорожчає вся сільгосппродукція, яка і сьогодні не є дешевою. Ще одне неприємне нововведення стосується заборони для підприємців на єдиному податку здійснювати видавничу діяльність і реалізацію електронних версій ЗМІ через інтернет, що значно загальмує розвиток нових медіа в Україні.

 SOS!

 Кого «втопить» ПК в першу чергу:

 * малий і середній бізнес;

 * пенсіонерів і незаможних, у яких є «зайві метри»;

 * малі та середні банки, пов'язані з малим і середнім бізнесом;

 * компанії, пов'язані з ринком нерухомості.

Висновок

В Україні запроваджені майже всі податки, які є у світі. Відтак рівень оподаткування реально є чи не найвищим у міжнародному просторі, що унеможливлює розвиток приватного бізнесу й збільшення кількості заможних громадян. 

Україні потрібно не реформувати податкову систему, а трансформувати її. Інших варіантів, окрім негайної зміни «системи координат», у нашій державі не залишилося. Потрібно зняти з громадян надмірний податковий тягар і дати змогу власними силами заробляти та утримувати себе. Податкова система повинна всіляко підтримувати самозайнятість населення. Без трансформації податкової системи нині в Україні неможливий поступ у розвитку приватної власності, творення її носіїв та інституцій. Для проведення кардинальних заходів у податковій сфері нам слід виходити з того, що людина є самодостатньою первинною цінністю, а держава повинна обслуговувати її інтереси.

Податкова система не повинна сприяти формуванню двополюсного суспільства бідних і багатих, яке нині є в Україні, коли 1% багатіїв утримує 65% національного багатства, а на 65% бідних припадає 5% національного багатства. Головна мета податкової системи повинна полягати у всілякому сприянні формуванню середнього класу, що повинен становити мінімум 66% всього населення України, і стрижнем якого має бути дрібна і середня національна буржуазія та духовно-інтелектуальна спільнота.


Наталія РИБАЧОК, журнал "Власний бізнес"

Стаття публікується у межах спільного проекту Vlaskor.net і журналу "Власний бізнес". Читайте цей та інші матеріали у номері 6-7 журналу "Власний бізнес" за липень-серпень 2011 року

Коментарі (0)

Додати коментар

***
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.