На що депутати витрачають народні гроші?

20.07.2011 12:22

Україна – держава де-юре демократична, а у демократичних країнах відповідно і влада публічна та відкрита. У нас же публічність влади - досить умовне поняття, класичним прикладом чого може бути всеілюструючий символ «Межигір’я». Нещодавно прийнятий Закон України «Про доступ до публічної інформації» покликаний зробити діяльність державних органів прозорішою. Позитив цього закону значний, проте це лише частина шляху. Публічною і прозорою влада буде тоді, коли щоденно кожне рішення буде оприлюднюватися, а народні депутати чітко та системно звітуватимуть за витрачені кошти.
 

Лише внаслідок старань громадських активістів, які зверталися в українські суди і погрожували судом Європейським, Верховна Рада все ж надала копію звіту виконання кошторису за 2009 і 2010 рік.

Проте, окрім сформованого кошторису Верховної Ради, на офіційному сайті українського парламенту є ще один цікавий документ під назвою «Додаток до кошторису Верховної Ради України на 2011 рік: Норми витрат на одного народного депутата України на 2011 рік», де передбачені кошти, що отримує або може отримати один депутат відповідно до завдань, передбачених його профдіяльністю. Окремі статті цього Додатку вражають.

Так, у 2011 році посадовий оклад народного депутата України, члена парламентського комітету становить 6 109 грн на місяць, якщо ж підрахувати, що до окладу додаються доплата за перший ранг держслужби в розмірі 160%, надбавка за «особливий характер роботи та інтенсивність праці» - 100% та премія, яка коливається від 80% у народного депутата до 95% у першого віце-спікера, то отримаємо мінімальну заробітню плату 17 495 грн. кожного місяця Також суттєвою підтримкою народних обранців є допомога на час відпустки, вона дорівнює сумі двох заробітних плат – близько 35 тисяч гривень. На утримання помічників депутат має право отримати 216 тисяч гривень на рік, а інша стаття передбачає 209 тисяч на «відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень». Разом із цими масштабними витратами, виборці зобов’язуються надавати депутату можливість подорожувати Україною, на це нардеп може витратити 26 тисяч грн (особливопрацьовитим і мандрівним обранцям цих грошей буває мало), і розмовляти по телефону на майже 5 тисяч у рік. Також передбачено витрати на канцелярські товари, виступи у ЗМІ (зокрема розміщення публікацій за гроші, тобто джинса), відшкодування вартості путівки на відпочинок в розмірі 5 тисяч. Дбають депутати і про комфортні офіси та приміщення. Сумуючи всі ці витрати, можна підрахувати, що один депутат українського парламенту витрачає на свою діяльність близько 700 тисяч гривень протягом року.Якщо ж цю суму помножити на кількість депутатів, то отримаємо близько 315 мільйонів. Для порівняння: у держбюджеті 2011 року передбачено «224 012,4 тис. грн. — на заходи Загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями, а також централізовані заходи з лікування онкохворих дітей».

Загалом 700 тисяч гривень на роботу депутата, мабуть, сума обґрунтована. Проте, зважаючи на обсяг роботи, який їм приходиться виконувати, суспільству варто задуматися, чи вистачає нашим обранцям коштів для нормального існування. Виникає запитання, чи ці суми адекватні до сучасних ринкових реалій, а можливо парламентарі змушені економити і як наслідок недопрацьовувати, думаючи про хліб насушний для дітей. Вихід тут може бути один – запровадити звітування народних обранців за використання державних коштів. Для цього достатньо перейняти досвід звітування парламентарів Шотландії. У цій країні усі виборці, зайшовши на офіційний портал парламенту в Інтернеті, можуть дізнатися, яку суму кожен депутат витратив у конкретний період часу. Такий чіткий і конкретизований звіт народних слуг перед громадянами своєї країни дає змогу відчути певну довіру один до одного, а також в разі необхідності просити більшу зарплатню чи пільги, посилаючись на задокументовані витрати і послуги. Система звітності або Схема депутатських витрат (Members Expenses Scheme) передбачає, що парламентарям компенсовують кошти після звіту.

Так, громадянин, що цікавиться діяльністю свого обранця, заходить на електронний портал у відповідну систему.


Все що йому необхідно зробити для отримання необхідної інформації – це почергове виконання простих кроків. Спочатку користувач задає фінансовий рік, місяць. Дальше необхідно обрати  депутата або групу депутатів, прізвища яких подано у алфавітному порядку.

У наступних двох опціях користувач побачить перелік напрямів депутатської діяльності і окремі пункти, які висвітлюють можливі витрати, а відповідно і підлягають компенсації.

 

Для отримання фінансової звітності по конкретному депутату, виборцю необхідно декілька хвилин. Після виконання цих етапів з’являється таблиця, де детально розписано, коли, на що і скільки використано грошей платників податків. Кожен громадянин бачить, як працює його обранець.

Для прикладу, депутат шотландського парламенту Браян Адам (перший у алфавітному переліку депутатів) за фінансовий рік з 1 квітня 2010 року по 31 березня 2011 року на телефонні розмови витратив 617.03 фунтів, з них найбільший платіж був у липні 2010 року компанії Vodafone Corporate LTD за послуги мобільного зв’язку. Депутат Білл Ейткен (другий по алфавіту) на користування телефоном за цей період витратив 273.92 фунтів. Саме стільки бюджетних коштів їм і повернуть.

Будь-який депутат Верховної Ради України за десять місяців  на телефонні розмови може витрачати майже 5 тис. грн. Звичайно ж, що без звязку нашим обранцям ніяк. На проблему треба дивитися глибше. Не рідко самі депутати у прямих ефірах стверджують, що щось у цій державі не так. Можливо всі проблеми, що ми, як платники податків і фактичні роботодавці нашої влади не достатньо її обезпечуємо. Можливо потрібно більше помічників, більший ліміт телефонних розмов і подорожей, більша допомога при відпустці. 700 тисяч для такої заможної держави як Україна – це дрібниці. Нам потрібно вирахувати, скільки коштів потрібно для нормального життя людей, які на нас працюють. Однак вони змушені звітувати за кожну отримати копійку.

Юрій Опока

Коментарі (5)

Додати коментар

  • 24.11.11 22:13
  • kukслово депутат это как раз то что ты подозревешь в них признаки пидорастии т.е депутат -это казнокрад взяточник педофил убийца 3,14дераст предатель вымогатель Ну что б далее не продолжать-- весь негатив -это ДЕПУТАТ.И другого там нет Покажите мне хоть одного незамаранного депутата или кто честным трудом заработал право представлять народ.Нет там таких.А может это сам народ достоин таких депутатов ?его обманули -а он их опять выбирает, его обобрали, кинули на бабки лишили всего благодаря решениям этих оглоедов - а он опять за них голосует и..НА площадях стоит за них!!!!
   И это не смешно это грустно потому что других то ВООБЩЕ нет!Попал в РАДУ -заработал любыми способами сколько смог и там хоть потоп - изберу или не изберут решает не народ а ЛИДЕР по принципу личной привязанности Вставь в поисковик название статьи (Как могут отнять твоё имущество по решению суда
   ) и узнаешь много нового
  • 24.11.11 22:12
  • popКогда я вижу депутата мне хочется его пристрелить но..меня посадят.Когда я вижу чиновника мне тоже его хочется пристрелить но.. посадят.И когда я вижу мента мне тоже хочется его пристрелить но...посадят. так выпьем за то чтобы при каждой встрече депутат пристрелил чиновника, а подбежавший на выручку чиновника мент пристрелил депутата и увидев что натворил пустил себе пулю в лоб .Что бы все депутаты поломали себе члены чтобы не плодить других членов своего общества -- Вот почитай что может быть при несоблюдении ТБ при сексе-- введи в поисковик ((Три миллиметра до слабоумия)) и узнай что очень легко остаться без инструмента навсегда // Скопируй эту фразу поисковик и узнаешь что самый лучший депутат это мёртвый депута
  • 24.10.11 12:58
  • лохК большому сожалению ДЕПУТАТ это синонимум чегото плохого , омерзительного. Так они себя за 20 лет зарекомендовали и им плевать на нас ведь они так как и мы живут один раз и эту жизнь хотят прожить ХОРОШО. Ну а мы , мы для них биомаса, козлы, и пр. дрянь которая иногда мешает им жить и создавать материальные благ7а для своих мажоров. Ни чего мы не изменим !!!
  • 17.10.11 23:17
  • меринВ Украине уэаконенное казнокрадство.Это способ обогащения нашей доморощенной хамо - кратии.Какова хамо - кратия такова и её обслуга быдло - депутатия где балом управляет воровитая, ненасытная,безсовестная шайка чиновников. Ну а народа в Украине как не было так и нет. Одним словом население. А на языке Украинских плутократов - лекторат.
  • 25.07.11 20:28
  • pomaпочитай статью посмотри на сайте posovesti точка com точка ua новость от (( 08.07.11 | Новое ограбление народа ))) и поймёшь что прошлые правительства что нынешние что будущие разницы нет, на телеэкранах дерутся а в досуге обнимаютя все породнённые друг с другом а ты кто ? ты тот кого 20 лет обманывают грабят и ..а ты ещё кого то защищаешь ?
   в украине слово депутат это как раз то что ты подозреваешь в
   них признаки ***астии т.е депутат -это казнокрад взяточник педофил убийца
   пидераст предатель вымогатель Ну что б далее не продолжать-- весь негатив -это
   ДЕПУТАТ.И другого там нет Покажите мне хоть одного незамаранного депутата или
   кто честным трудом заработал право представлять народ.Нет там таких.А может это
   сам народ достоин таких депутатов ?его обманули -а он их опять выбирает, его
   обобрали, кинули на бабки лишили всего благодаря решениям этих оглоедов - а он
   опять за них голосует и..НА площадях стоит за них
 •  
 •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.