ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

«Мама по скайпу»: жіночу еміграцію не слід зводити лише до жертовності

06.03.2013 22:22
Нова книжка «Видавництва Старого Лева» - спроба по-новому подивитись на стосунки між жінками-заробітчанками та їхніми дітьми.

«Ця книга не про трудову еміграцію, а про роль жінки в нашому суспільстві», - так характеризує письменниця й видавець Мар’яна Савка нову збірку «Мама по скайпу», випущену «Видавництвом Старого Лева». Це спільний німецько-український соціально-літературний проект, що зібрав твори одинадцяти сучасних українських авторів, присвячені проблемі стосунків дітей і батьків на відстані. Ідея виникла в Маряни Савки рік тому, й уже сьогодні книгу можна знайти у львівських книгарнях.

 

У пошуках кращої долі Україну залишили від двох до чотирьох мільйонів людей – до 10% населення країни; 57% емігрантів - мешканці західних регіонів. Головний редактор порталу «Навігатор» Світлана Одинець каже, що нинішня хвиля еміграції має жіноче обличчя: якщо раніше жінка виїжджала з України як дружина, коханка чи подруга, то сьогодні – як самостійний суб’єкт. Це не лише українська тенденція: за словами перекладача, співупорядника книги та куратора її німецького видання  Каті Бруннер, тема є актуальною і для Німеччини. Презентована в Ляйпціґу, німецькомовна версія книжки вже викликала зацікавлення тамтешньої публіки.

 

Особливість української еміграції в тому, що за допомогою скайпу мама не просто спілкується з рідними, а організовує все життя дитини й родини. Жіноча еміграція – це травма для сімї, але водночас і можливість для української жінки будувати власне життя. Тому зводити еміграцію лише до жертовності – це стереотип. «У цій книзі ми проговорюємо фундаментальну травму, яка одних ламає, а інших робить сильнішою», - розповідає одна з авторів книги, Маріанна Кіяновська, яка побувала в ролі й дитини, і мами «по скайпу».

 

Інша авторка, Галина Крук, каже, що її цікавила більше жінка, ніж дитина. Адже дитина залишається у своєму природному середовищі, мати ж потрапляє у інший простір, зазнає змін, після яких уже ніколи не буде здатною дивитись на свою сімю й життя так, як раніше. А часом і втрачає бажання повертатись. Постає важлива проблема: як, змінившись, не втратити зв’язок з дитиною. Про це також ідеться у книзі.

 

Творці проекту сподіваються, що згодом книга буде перекладена й іншими мовами  та спричинить ширше обговорення проблем жіночої еміграції.

Олена КлименкоШкола журналістики УКУ

Коментарі (0)

Додати коментар

***
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.