ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Андрій Куликов: На радіо нас не бачать, але так само закохуються або ненавидять

19.03.2013 13:24

Ведучий програми «Пора року» розповів про те, як робити авторський продукт на радіо з задоволенням для себе й користю для слухачів.

«Коли робите авторську програму, важливо мати усвідомлення, що, хоча на радіо нас не бачать, проте так само закохуються або ненавидять». Відомий теле- і радіожурналіст, продюсер Української служби Бі-Бі-Сі (2000-2007) Андрій Куликов у Школі журналістики УКУ поділився власними секретами майстерності творення авторської програми.

 

Андрій Куликов уже півтора роки є ведучим авторської програми «Пора року» на радіо «Ера FM». «Я захотів робити музичну програму на розмовному радіо, бо це рідкісна нагода поєднати музику та розмову про неї, – пояснює він свій вибір. – Я роблю це насамперед  для себе, бо хочу, щоб радіо в Україні розвивалося, а можливості слухати такого роду програми у мене немає».

 

Власне,  слабкість українського радіо, на думку Андрія Куликова, в тому, що його мало. «Саме авторські програми – це можливість творити новий якісний продукт в українському радіоефірі. Для мене завжди слушним прикладом є українська служба Бі-бі-сі. Коли ми починали, і в нас був створений якісно відмінний від усього іншого продукт, ми досягли планованої популярності. Цікаво, що перші ретранслятори програм Бі-бі-сі зявились на Сході і в Центрі України. Чому? Та  тому, що потреба в україномовному якісному продукті там є. Ресурсів, натомість, бракує», -  розповідає ведучий.

 

Творячи авторську програму, журналіст має усвідомлювати мету та надмету проекту, який веде. «Місія моєї авторської програми – лучити між собою українців, які насправді дуже мало знають про те, як живуть люди в інших регіонах. Мені важливо, щоб люди з різних міст, які телефонують в ефір, почули один одного», - розповів Андрій Куликов. Поки в Україні мало авторських програм, що мають певну місію, вибір аудиторії обмежений, а отже, вона себе не виховує.

 

«Однією з цілей, яку має ставити перед собою людина, яка робить авторську програму, є спілкування, - сказав журналіст. -  Авторською програмою може бути будь-яка, навіть новини. Якщо ведучий сам підібрав новини, сам під себе їх написав, дещо дізнався, сам вийшов в ефір, та, в ідеалі, сам сидить за пультом – це вже авторська програма». Будь-який текст Андрій Куликов радить намагатися писати самотужки: «Якщо не маєте на це часу, намагайтесь прочитати цей текст уголос до ефіру, щоб зрозуміти, на чому можете спіткнутись і що потрібно змінити».

 

Радіо дає набагато більше простору для уяви, ніж телебачення, інтернет чи газета. Саме тому реклама на радіо ефективніша, бо вона не така нав’язлива.  Радіо має потенціал викликати менше спротиву, ніж телебачення. «Ток-шоу, на якому я працюю на телебаченні, це по суті радіо. Адже дебати можна слухати з заплющеними очима, таким чином навіть можна глибше проникнути у суть дебатів. На британському радіо, де значно більший відсоток розмовних програм, ніж у нас, мене завжди тішить, як по-авторському і дуже по-особливому ставляться ведучі до програм», - каже Андрій Куликов.

 

Автор має весь час шукати способів урізноманітнити свою програму, залишаючись у тому самому форматі. Авторська програма має чітку структуру, але певні постійні елементи можуть набувати непередбачуваного вигляду. У програмі має бути парадокс, контраст, несподіванка для слухачів. «Закликаю вас не боятися бути дилетантами, -  звернувся до слухачів Андрій Куликов. - Спочатку практика, практика і ще раз практика. А коли сформується внутрішнє розуміння, що ви це можете, починайте щось своє. Але якісне, таке, що змусить слухати. Не бійтеся щось творити, в чомусь помилятися, адже, творячи, ви отримуєте щось нове, яке живе та формує вас як особистість».

Сергій РадченкоШкола журналістики УКУ

Коментарі (0)

Додати коментар

***
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.