ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Kiev is not the capital of Ukraine

21.03.2013 17:16

Небайдужі львів’яни вимагають від провідних світових медіа адекватного відтворення назви української столиці – Kyiv, а не Kiev. Тим часом в Україні широко використовується саме російська версія.

Львівяни вимагають від англомовного світу транслітерувати не російську, а українську версію назви міста Києва. Листа з таким проханням вони надіслали до редакцій провідних світових медіа.

 

 Kyiv, а не Kiev - саме так правильно передавати назву української столиці латиницею, переконані студент-соціолог Тарас Прокопишин та журналістка Ольга Липинська зі Львова. Відтак вони зважились на експеримент, метою якого є викорінити вживання російського варіанту назви Києва зі шпальт відомих у всьому світі ЗМІ.

 

Десять закордонних ЗМІ - The Economist, The Guardian, New York Times, BBC, Financial Times, El Pais, The Telegraph, The Japan Times, Spiegel International і Bild -уже отримали листа англійською мовою з таким змістом:

 

«Столицею моєї країни є Київ. Kyiv - саме так ми промовляємо. Kiev - це російський варіант вимови і написання назви української столиці. Але жодного українського міста Kiev не існує, Kiev не є столицею України. Це слово є русизмом, спадщиною злочинного СРСР. Шкода, що такий поважний і респектабельний ЗМІ, як ваш, допускає подібні помилки. Я люб’язно прошу виправити цю граматичну ситуацію і використовувати надалі автентичне Kyiv замість Kiev…».

 

- Ми не знаємо, чи писали про Київ The New York Times або The Economist за Радянського Союзу. Якщо про нього й писали, то це було не дуже часто. А коли нашу столицю нарешті почали згадувати на рівні з іншими, їй дали назву, що повністю повторює російський варіант. ЗМІ не пишуть Moskva чи Praha, бо ці міста мають свої відповідники в англійській мові. Для Києва ж відповідника створено не було - просто зробили транслітерацію російської версії. Це так, коли б замість Hungary вживали Vengriya, - розповів «Власкору» Тарас Прокопишин.

 

Видання ініціатори акції обирали на власний розсуд. Орієнтувались на ті, що здаються їм найбільш популярними і впливовими у світі, – і помилки яких можуть повторювати тисячі читачів.

 

- Вимагати змінити політику видань, щоб вони почали писати Kyiv, ми можемо, - додає Тарас Прокопишин, - але якщо ці видання не захочуть змінювати політику, тоді чхали вони на наші вимоги.

 

Активісти припускають, що журналісти цих ЗМІ можуть не знати про те, що Kiev хибний варіант. Відповідь від видань Тарас з Олею сподіваються отримати до кінця тижня. Якщо ж листа проігнорують, із цього теж можна зробити цікаві висновки, кажуть вони.

 

Дискусія довкола вживання Kyiv чи Kiev точиться в Україні вже багато років. Не лише міжнародна спільнота, але й значна частина мешканців України призвичаїлась до російського варіанту. У результатах пошукових сервісів запит Kiev дає на порядок більшу кількість результатів.  

 

 

На користь версії Kiev грає й джерело, з якого іноземці чи не найчастіше черпають інформацію про українську столицю -  англомовна сторінка Вікіпедії, яка, хоч і пропонує альтернативну транслітерацію українського Києва, все ж у назві статті головним подає російський варіант.

 

У той же час британська влада і Держдепартамент США ще кілька років тому встановили написання імені столиці України як Kyiv. «Самі українці так вимовляють назву своєї столиці, і так її називають багато міжнародних організацій, серед яких НАТО і ООН», - пояснив тоді офіційний представник Держдепартаменту США.

 

В Україні досі немає одностайності щодо вживання Kyiv або Kiev. Попри те, що варіант Kyiv є затвердженим  на офіційному рівні,  в самій столиці, правильність написання назви якої так ревно захищають львівяни, вважають інакше. Наприклад, сайт Київської міської державної адміністрації має адресу kievcity.gov.ua. Частку kiev включили у свої URL і центральні медіа, що повідомляють про новини столиці: Українська правда, tochka.net, УНІАН.

 

Цікава ситуація і в доменній зоні. Щонайпізніше 2008 року мали створити домен kyiv.ua як синонім до kiev.ua. Це пообіцяла зробити ще 2006-го компанія «Хостмастер», яка надає послуги з адміністрування  і технічного супроводу домену .ua. Та дотепер такого домену в українському інтернеті немає.

Христина БондарєваШкола журналістики УКУ

Коментарі (4)

Додати коментар

  • 22.03.13 00:21
  • Анатолій kievcity.gov.ua - Цеж треба так ЗХОХЛИТИСЬ НИЖЧЕ ПЛІНТУСА
  • 21.03.13 22:01
  • ВАЛЕР'ЯН або vale'jan ШАНОВНИЙ ,проснися духом, у НАС не повинно бути впертих віслюків, яких асимілювали лохотроном, а вони ніяк із режиму гіпнозу не вийдуть ...поговоріть зі своїми бабцями вже нарешті?? може що дійде?? до вас....ГАЛИЧЧИНА ГОВОРИЛА УКРАЇНСЬКОЮ ВСЬОГО НА 55% ОДРАЗУ ПІСЛЯ ВІЙНИ.!!!.В ЧОМУ СПРАВА ??..ЩО ВИ НА НИХ ПРЕТЕ, ЯК СЛОН НА МОСЬКУ..ви на себе погляньте...а шоби ПеРдуни більше не розводили, ані вас, ані ваших дітей в майбутньому ,то вчіть свою рідну мову ..просніться Українським Духом нарешті ..ви ж самі лізете в пащу до звіра ..а він з вами грається ,як з мишкою кішка..ви просипаєтеся вранці з чужим "високоінтелектуальним духом" ,а хочете після цього зі своїм пригніченим місцевим менталітетом під чужим впливом щось тут відродити ?? нонсенс.!!..у льотчиків в парі є ведучий ,а є ведомий,котрого ведуть ..так ви хто ? вас ведуть?? чи ви ведете решту??..на цій БОГОМ даній НАМ землі!!!
  • 21.03.13 21:59
  • AndкБачу AlexK, Ви трохи недорозвинутий.
  • 21.03.13 20:58
  • AlexKА парижане закидають увесь світ вимогами, щоб в кожній мові відтворювалося адекватне "Парі" (і обов'язково з гортанним "р"!!!), а не якесь там "Періс" чи не дай боже "Париж". Я вже мовчу про мешканців Відня. Вони просто мають оголосити Україні бойкот. Римляне вимагатимуть від українців (і росіян) переписати підручники історії, бо не Rimini були імперією, а Roma. Ну а Білий Дім разом із Даунінг Стріт мають чекати листа від мешканців Москви "Москоу із нот зе кепітал ов Раша, фром зе боттом ов май харт".
 •  
 •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.