ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Культурна потреба, яку ми ще не усвідомили

01.04.2013 15:38

Засновники хмельницького видавництва IGames Олег Сидоренко та Олександр Невський організовують у Львові міжнародний форум настільних ігор.

В Україні, як виявилося, є культура настільних ігор: сімейних, молодіжних, дитячих. Є й свої видавництва, що спеціалізуються саме на цій справі, свої автори і армія поціновувачів, яка постійно поповнюється.

 

Про це кореспондентці «Власкору» розповіли засновники хмельницького  видавництва настільних ігор IGames Олег Сидоренко та Олександр Невський. У рамках Львівського міжнародного дитячого фестивалю вони організовують «Ігрову сферу» - міжнародний форум авторів, видавців та любителів настільних ігор, що пройде 17-19 травня у Львівському палаці мистецтв.

 

«Ігрова сфера», за задумом організаторів,  це виставка нових настільних ігор, конкурс авторських проектів, відкритий майданчик для знайомства розробників настільних ігор та видавництв тощо. До Львова на цей захід з’їдуться представники з Білорусі, Латвії, Польщі, України і Росії.

 

За словами Олександра Невського, популярність настільних ігор у Європі та Північній Америці почала зростати у 80-х роках минулого століття, а в 90-их відбувся справжній ігровий бум. Україна за тих часів мала інші клопоти. Та зараз цікавість до цього пласту сучасної світової культури в нашій країні зростає.

 

«Я свого часу жив і працював у Канаді, - розповідає Олександр. – Там настільні ігри – звичний спосіб проведення вільного часу. Вони існують на межі літератури, музики, живопису. Настільна гра - це такий досвід, якому годі знайти відповідник. Без якихось особливих обставин і за короткий період часу ти можеш пережити цілу гаму емоцій, спробувати себе у різних ролях тощо». Автори і розробники інтерпретують у гральному форматі найрізноманітніші сюжети й ситуації, у тому числі літературні. Моделюючи життєві й фантастичні ситуації, настільні ігри розважають та розвивають.

 

Олег Сидоренко пояснив, що настільні ігри поділяються на два види: євроігри та ігри американського типу. У євроіграх гравцю потрібно продумувати свої кроки і дії на кілька ходів вперед. Тут перебіг і результат гри значно залежить від кмітливості учасників. В американських іграх хід гри залежить від того, як гравцю щастить - яку карту з колоди вдасться витягти чи яким боком впаде кубик. Є також різні жанри: кооперативні ігри (моделюють роботу в команді, стратегічне мислення, економічні ситуації), party games (для відпочинку в колі друзів),  пригодницькі, детективні, фентезійні, психологічні, сімейні тощо.

 


Цілу низку настільних ігор створено за мотивами книг. «Буває так, що мета таких ігор – виключно комерційна і їх роблять за мотивами найпопулярнішої художньої літератури просто для того, щоб заробити на тренді,  - розповідає Олег Сидоренко. - А є розкішні ігри, базовані на чудових ідеях». Поміж інших він називає ігри за мотивами «Володаря перснів» Толкієна, «Робінзона Крузо» Данієля Дефо, «Ім’я Рози» Умберто Еко, а також «Плаский світ. Анк-Морпорк» за Террі Пратчеттом, «Гру престолів» за Джорджем Мартіном тощо.

 

Створення доброї настільної гри – непроста справа. «Потрібне бажання та оригінальна ідея, але цього замало. Це доволі громіздкий процес, що вимагає багато часу й ресурсів, а також залучення спеціалістів.  Розробник має знатись на точних науках. Також необхідна група тестерів, що перевірятимуть проект. На це йдуть місяці, а деякі ігри розробляються кілька років», - розповідає Олександр. До речі, попри стереотип, що настільні ігри – дитяча розвага, існує великий вибір серйозніших і складніших ігор для дорослих.

 

Важливим у настільних іграх є не тільки ідея та правила, але й оформлення, яке залежить від дизайнерів та ілюстраторів. Результат їхньої праці часом вражає: є ігри, під час яких можна розбудовувати цілі мініатюрні міста. На додачу до картонної основи вони можуть містити деревяні та пластикові деталі. «Від дизайнера залежить, аби всі компоненти гри разом творили цілісну картину, були гарними, впізнаваними та інтуїтивно зрозумілими», - пояснює Олег Сидоренко.

 

Недостатню популярність настільних ігор серед українців Олександр Невський уважає прикрим недоліком. «Це величезний пласт сучасної культури, - пояснює він. – У Європі чи в Штатах є певні традиції та автори. Кожен автор, як у літературі, має свій стиль і почерк, його роботи можна впізнати серед інших».

 

Національний ринок настільних ігор зараз лише формується. І, за словами Олександра, у не завжди цивілізований спосіб. «У нас видавці можуть собі дозволити випустити не зовсім білий продукт - беруть західну гру, не платячи  ні копійки власникам прав. Зазвичай просто трохи змінюють оформлення (у гіршу сторону) і продають таку гру дешевше, ніж ті,  хто купує права і виплачує авторські гонорари. Це мінус нашого ігрового ринку, бо, як наслідок, туди потрапляють ігри низької якості».  

 

Поки що українських компаній, які займаються настільними іграми, небагато. Більшість серйозних гравців на ринку – великі російські компанії, які користаються незаповненістю цієї ніші в Україні. Проте, за словами засновників IGames, є в нас і законослухняні компанії, які видають якісні й цілком легальні ігри.  Решта залежить від споживача та його бажання підтримати національного виробника.


«Прогнози оптимістичні, - каже Олександр Невський. – Років за п’ять матимемо значно більше різноманіття. Мені здається, таке інтелектуальне дозвілля дуже природне для наших людей».

Василина ДуманШкола журналістики УКУ

Коментарі (1)

Додати коментар

    • 02.04.13 21:31
    • Кирилспасибі! цікава стаття.
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.