ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Ерік-Емманюель Шмітт: «Я надаю перевагу табуйованим темам»

09.04.2013 11:26

Його вивчають у школі, але він завжди прагнув творити секретні тексти. Один із найпопулярніших франкомовних літераторів завітав до Львова в рамках «Французької весни».

Письменник і драматург Ерік-Емманюель Шмітт є одним із найпопулярніших франкомовних авторів світу. Його пєси ставлять у п’ятдесяти країнах, тексти перекладені понад сорока мовами. У рамках «Французької весни» письменник уперше завітав до Львова, де розповів повному залу театру імені Заньковецької про свій шлях до християнства, різницю між щирим і нещирим письменником та своє бачення суті літературного мистецтва.

 

Письменники поділяються на дві категорії – тих, що пишуть про себе, і тих, що пишуть про інших. Ерік-Емманюель Шмітт каже, що з підозрою ставиться до письменників, які пишуть від першої особи. Адже він упевнений, що, пишучи від себе, людина намагається щось приховати, створити образ, який, скоріш за все, не відповідає дійсності. У своїх творах Шмітт не ставить за мету відкрити себе. Його головне завдання – відкрити інших. Тому, пишучи, він завжди вдягає маску, яка дозволяє йому розповісти про свій сум, розчарування й розуміння любові. «Авторське Я у творі – це сучасний спосіб письменника спорудити собі пам’ятник. Для мене ж маска – це спосіб сказати правду», - каже літератор.

 

Беручись до написання чергового твору, Шмітт ніколи заздалегідь не обирає жанру, в якому писатиме, адже переконаний, що не він керує персонажами, а персонажі ним. Якщо в основу сюжету покладено сімейну або психологічну кризу, вийде пєса чи новела, що може бути поставлена на сцені. Якщо подорож, буде роман, адже в цьому жанрі існує протяжність часу – дні, місяці, за які герої можуть змінитись, видужати, виправити помилки. За словами Шмітта, роман – оптимістичний жанр, тоді як драматургія обтяжена песимізмом.

 

Години писання є для Еріка-Емманюеля найпрекраснішими, адже в цей час він не почувається самотнім – у ньому живуть персонажі, емоції, інший світ. «Я завжди радію процесу творення й рідко – тому, що написав», - зізнається письменник. Перечитуючи написане наступного дня, автор витрачає години на те, щоб змінити одне слово чи коми. Це дрібниці, які мало хто зауважить, та для письменника вони є надзвичайно важливими.

 

На думку Шмітта, коли людина багато читає і пише, вона вчиться приймати і розуміти бачення інших. Мистецтво літератури, за його словами, полягає в тому, щоб допомогти вийти зі своєї оболонки як авторові, так і його читачу. Література – це мудрість, яка робить нас толерантнішими, розумнішими й дозволяє жити краще.

 

У багатьох країнах, зокрема в Україні, твори Еріка-Емманюеля Шмітта входять до шкільної програми з літератури. Та автор зізнається, що завжди прагнув писати секретні тексти. Після презентації «Оскара та рожевої пані» до нього підійшов десятирічний хлопчик і попросив автограф. У відповідь на запитання, чому він вирішив прочитати цю книжку, хлопчик пояснив: «тому що там ідеться про хвору дитину, яка помре». Запитавши маму цього хлопчика, чи прочитала вона «Оскара», Шмітт почув: «ні, бо там ідеться про хвору дитину, яка помре»…

 

Письменник каже, що тяжіє до табу: «У Євангелії від Пилата я дав слово Ісусові, чого зазвичай не роблять. Я написав книгу про Гітлера, щоб показати, як можна бути монстром. Описав життя невиліковно хворої дитини перед смертю. Що це, як не табуйовані теми?». Табу на певну тему означає, що ми забороняємо собі про це думати. Тому важливим є заглибитись у це питання і зрозуміти суть, замість залишатись закам’янілими.

 

Багато текстів Шмітта пронизані релігійними мотивами. «Ми не можемо обійтись без духовного життя, - пояснює письменник. – Усьому, що з нами відбувається, ми надаємо сенс. Я цікавлюся цим сенсом». «Євангеліє від Пилата» є дуже автобіографічним твором – у ньому автор розповідає про поступовий шлях до християнства, який пройшов сам, народжений у не релігійній родині. Та, щоб написати цю книгу, він штудіював чимало книг про норми права в Єрусалимі І століття, медичної літератури, присвяченої фізіології страти через розп’яття, й багато релігійних та антирелігійних текстів. І зізнається: більше часу витратив не на те, щоб прочитати ці книжки, а на те, щоб забути їх.

Юлія БухтояроваШкола журналістики УКУ

Коментарі (0)

Додати коментар

***
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.