ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Загальнодержавний урок плавання: львівська перспектива

18.04.2013 12:33

Навчити плавати понад 65 тисяч дітей у сімнадцяти басейнах – таке завдання поставив Львову Дмитро Табачник. Місія нездійснена чи місту вдасться здійснити диво. Про це дізнавалась журналіст Власкору.

Міністерство освіти і науки ініціювало введення обов’язкового уроку плавання для українських школярів.

«Ввести у всіх класах і всіх школах, а це – близько 20 тисяч середніх шкіл – урок плавання», - заявив міністр освіти та науки Дмитро Табачник.

«У містах, там, де є матеріальна база, ми її будемо максимально використовувати. Там, де немає матеріальної бази, будемо чекати травня-червня і тоді організовувати заняття», - додав Табачник.

Саме ці заяви, зроблені міністром на прес-конференції ще наприкінці лютого, викликали бурхливу реакцію громадськості.

Ніхто не заперечував, що такі нововведення – ідея чудова. Але коли, як і головне – за чий рахунок це все втілюватиметься в життя? Більшість з цих питань так і залишилися риторичними.

Соцмережі рясніли влучними і далеко не завжди схвальними коментарями про відсутність необхідних коштів і технічної бази. У батьківському середовищі побоювалися, що подібні «експерименти» добряче вдарять саме по їхніх кишенях.

Відомо, що Табачник звернувся з листом до голів держадміністрацій з проханням підтримати загальнодержавну акцію «Урок плавання». Головна причина її проведення – шокуюча статистика дитячого травматизму та смертності на воді. І якщо дорослі мусять самі собі давати раду, то школярів та дошкільнят міністерство прагне взяти під своє «турботливе» крило.


За даними Державної служби надзвичайних ситуацій, за останні роки на Львівщині спостерігається поступовий спад кількості людей, що загинули на воді: серед дорослих, але не серед дітей.

2010 рік: 134 летальні випадки, 9 з них – діти.

2011 рік: 97 смертей на воді, 8 з них – дитячі.

2012 рік: 98 утоплеників, серед яких 9 дітей.

2013 рік (станом на 15 квітня): 11 летальних випадків (лише за минулий тиждень в області потонуло троє).

Працівники управлінь з питань надзвичайних ситуацій не беруться припускати, чи ініціатива Табачника покращить ситуацію. Усе на практиці покаже час.

У методичних рекомендаціях з фізичної культури, оприлюднених на сайті МОНу, містяться програми для використання у навчальному процесі. Плавання тут подається як один з варіативних модулів, що може впроваджуватися за наступних умов: бажання учнів, регіональні спортивні традиції, наявність матеріально-технічної бази, достатнє кадрове забезпечення. І якщо до двох перших передумов питань не виникає, то дві останні зазвичай потребують матеріального чи організаційного втручання «згори».

65 тисяч 391 – такою є кількість львівських школярів. Цю цифру Власкору назвав спеціаліст управління освіти у Львові Михайло Гордон. Також він детально окреслив ситуацію з наявністю/відсутністю басейнів у школах окремо по районах міста.

Отже, за даними відомства, у розпорядженні юних львів’ян є лише 17 шкільних басейнів.

У Галицькому районі ситуація найскладніша чи краще сказати найпростіша: басейнів попросту нема.

У Личаківському районі басейни є, але вони недіючі і підлягають ремонту, а саме у ЗОШ№ 29, ЗОШ №78, школі-саду «Провесінь».

Залізничний район налічує три функціонуючі басейни: ЗОШ №18, ЗОШ №65, НВК «Арніка».

Басейни у Франківському районі мають чотири навчальні заклади: ЗОШ №36, СЗОШ №45, ЗОШ №83 (ремонт), НВК ім. Симоненка.

Ситуація у Шевченківському районі така: п’ять шкіл з басейнами: ЗОШ №43, ЗОШ №92 – обидва недіючі; у ЗОШ №97, ЗОШ №99, НВК №94 – функціонують.

На Сихові становище краще, але теж потребує покращення: діючі басейни є в Сихівській гімназії, НВК «Софія», ЗОШ №13, ЗОШ №84, ЗОШ №90, ЗОШ №96, потребують ремонту басейни в школі «Первоцвіт», ЗОШ №72, ЗОШ №86.

Теж має басейн Дитяча юнацько-спортивна школа № 9.Михайло Гордон підкреслив, що стандартно все впирається у фінансування, але, порівняно з минулими роками, відбуваються певні зрушення. За останній час збільшено кількість гуртків з плавання. Також розроблені графіки відвідування басейнів для учнів шкіл, які такої «розкоші» не мають і змушені користуватися басейнами інших навчальних закладів.

У Львові проблем з необхідним кадровим забезпеченням, у принципі, немає. Про це розповів Власкору член президії Федерації плавання у Львівській області Андрій Коростельов. Уроки плавання у школах мають право проводити звичайні вчителі фізкультури. Однак вони, на жаль, за його словами, не проходять відповідної перекваліфікації і отримують таку ж саму заробітну плату, що може позначатися на якості викладання.

Тренер з багатолітнім стажем Андрій Коростельов переконаний, що діти при навчанні плаванню потребують індивідуального підходу. Фахівець навів п’ять рівнів уміння поводитися на воді, які безпосередньо впливають на форму проведення подальших тренувань. Умовно ці етапи можна окреслити так:

1)ознайомлення та відсутність страху перебування у воді,

2)уміння протягом деякого часу триматися на поверхні води,

3)навичка транспортувати власне тіло на деяку дистанцію,

4)уміння транспортувати себе та окремі предмети,

5)можливість урятувати людину.

За словами пана Коростельова, реформа фізичної культури у шкільній освіті, яка розпочалася у 2012 році і триває понині, передбачає досягання третього рівня ще у третьому класі. А у 4-5 класах дитина вже зможе пропливати дистанцію у 25 метрів.

На Урядовому порталі зазначено: «На переконання Дмитра Табачника, регіональні заходи, які втілюватимуться в рамках акції «Урок плавання», не лише забезпечать підвищення рухової активності учнів, стануть ефективним лікувально-профілактичним засобом, спрямовуватимуть на набуття життєво необхідних навичок збереження та зміцнення здоров’я наших дітей, а й сприятимуть виконанню соціальної складоводержавної політики та покращуватимуть взаємодію всіх гілок влади з громадськістю».

Наведена у статті статистика дозволяє сумніватись, що місія здійснена, хіба що Львів відчує покращення від центральної влади у вигляді фінансування або ж станеться диво. 


Юля СабадишинаЛНУ ім. Івана Франка

Коментарі (0)

Додати коментар

***
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.