ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Американський футбол по-львівськи

20.04.2013 22:34

У Львові є власна команда найвидовищнішого виду спорту – «Львівські Леви», яка 21 квітня гратиме свій перший офіційний матч. За що варто любити заокеанський різновид футболу?

Відданість львів’ян рідним «Карпатам» не викликає сумнівів – про неї свідчать і заповнені під час доленосних матчів трибуни стадіонів, і масштабні марші футбольних уболівальників. Натомість, про те, що Львів має власну команду з американського футболу, більшість мешканців міста, напевно, навіть не чула.  Для наших країв це екзотичний вид спорту, хоча у Сполучених Штатах він збирає на стадіонах і перед екранами телевізорів найбільше вболівальників. Американці називають традиційний футбол не football, а soccer. Їхній національний вид футболу, хоч і може на перший погляд видатись боєм без правил між спортсменами геркулесової статури, насправді має чіткі правила й давні традиції.

 

 

Для чайників

Американський футбол (АФ) – це не регбі, хоча витоки в них спільні. «Це абсолютно різні ігри, - розповідає Маркіян Шекель, квотербек і тренер нападу львівських “Левів”. – Різняться форма м’яча та принцип його руху по полю. В регбі не можна давати пас уперед, також там нема захисного екіпірування. Американський футбол має більше розмаїття позицій і комбінацій, натомість у регбі більше силової боротьби». Мяч для регбі важчий і більший за мяч для американського футболу, хоч і має схожу форму.

 

В АФ грають дві команди по одинадцять гравців. Загалом у кожній може бути понад півсотні гравців, які змінюють один одного між ігровими моментами. Вони становлять три команди: нападу, захисту і спеціальну, які виходять на поле по черзі в залежності від ігрового моменту. Метою кожної з них є набрати якомога більше очок одним із способів: занести або перепасувати м’яч у залікову зону (тач-даун), забити його у ворота (філд-гол) або зупинити гравця нападу з м’ячем у його ж заліковій зоні (сейфті). Команда нападу, яка володіє мячем, отримує чотири спроби для перенесення мяча на десять ярдів (близько девяти метрів) у бік залікової зони суперника. Якщо їй це вдається, отримує чотири наступні спроби для наступних десяти ярдів, якщо ні – мяч переходить до противника.

 

Матч триває чотири періоди по пятнадцять хвилин із перервою після другого. Але, враховуючи велику кількість умов, за яких час зупиняється (наприклад, коли мяч покидає поле або одна з команд заробляє очки), загальна тривалість гри сягає трьох годин. Процесом розіграшу різних комбінацій в ігрових моментах керує квотербек – мозок команди, який визначає тактику гри.

 

 

Як козаки в американський футбол грали

АФ прийшов до України ще наприкінці 80-х років минулого століття. На хвилі підвищеного інтересу до західної культури виникли перші команди та осередки цього заокеанського виду спорту. З 1992 року почали проводити чемпіонати України, в яких у 90-х брали участь пять-шість команд. Щороку їхня кількість зростала, як і зацікавленість грою у вболівальників. 2004 року була створена Федерація американського футболу України. Є в нас і команда, що має перспективу виходу на міжнародну арену – донецькі «Скіфи-ДонНТУ», багаторазові чемпіони країни.

 

2011 року з’явилась альтернатива серйозній Вищій Лізі АФ України. Перша Ліга, в якій грають за схемою 9х9, підходить командам, які тільки формуються і ще не можуть протистояти досвідченим клубам, не маючи достатньої кількості гравців або досвіду гри. Та не всі команди України мають ресурси навіть для гри в Першій Лізі.

 

 

Ще одні львівські «Леви»

Перший мяч для АФ привіз до Львова 2010 року Богдан Гащук. Серед його товаришів швидко сформувалось коло охочих зайнятись екзотичним видом спорту. З часом долучались нові зацікавлені, що дозволило проводити тренувальні матчі й замислитись над виходом на професійний рівень. На початку 2012 року «Леви» зіграли перший офіційний матч із «Рівненськими Монархами», а восени разом із «Вінницькими Вовками» та «Ужгородськими Лісорубами» розіграли Кубок західної конференції, посівши почесне друге місце.

 

Наприкінці 2012 року делегація «Левів» заявила про своє існування й серйозність намірів на щорічних зборах Федерації АФ. Уже на початку 2013-го офіційно зареєструвалась і отримала місце для тренування в холодну пору року – спортзал школи №1. Раніше хлопці тренувалися просто неба навіть на морозі. Так напівдворова команда стала клубом і почала готуватист до свого першого сезону в Першій Лізі України. З приходом весни гравці перебрались на свіже повітря, кілька днів тому прибравши спільно з ГО «Завжди рівні» поле на Кастелівці.

 

«Львівські Леви» - це три десятки хлопців віком від 17 до 25 років. Серед них є психологи, інженери, пожежники, програмісти, реабілітологи, архітектори, менеджери тощо. На питання, чому саме АФ, кожен має свою відповідь. «Напевно, тому що цим видом спорту мало хто займається і не всім стане для цього духу, - ділиться один із гравців команди та творець їхнього сайту Костянтин Мізгірьов. – Також це гра, де важливі не лише фізичні дані, але й розум. Якщо не будеш думати, багато ярдів не набереш».

 

 

Травм не уникнути

«Американський футбол – спорт для справжніх чоловіків, - розповідає тренер “Левів” із фізичної підготовки Юрій Слива. – Тут дуже сильно відчувається підтримка і дух команди».

 

Ієрархії в клубі немає: з-поміж гравців «Леви» визначили для себе тренера нападу (Маркіян Шекель), захисту (Роман Ткач) і основного тренера з фізичної підготовки (Юрій Слива).  Менеджер клубу Дмитро Мирошниченко також грає. «Самоорганізація в нас на високому рівні, - каже Маркіян Шекель. – На мою думку, це єдиний спосіб виживання за відсутності спонсорів, меценатів чи фінансової підтримки влади».  

 

Клуб зареєстрований як неприбуткова громадська організація, і його учасники сплачують щомісячні внески. Цих коштів не вистачає для задоволення всіх потреб команди, тому «Леви» сподіваються на спонсорську допомогу. Повний комплект екіпірування гравця коштує від 120 до 500 доларів США, й в Україні його, звісно, не виробляють. «Частину спорядження беремо новим, частину – вживаним, - розповідає Дмитро Мірошниченко. – Здебільшого закуповуємо через онлайн-аукціони в США. Намагаємось, окрім індивідуального, спільним коштом купувати екіпірування для новачків і тих, хто хочеспробувати вперше. Доводилось і грати в позиченому в інших команд».

 

Без захисного спорядження в АФ грати не можна – під час гри зіткнення неминучі. Саме травматичність цього виду спорту часто відлякує потенційних гравців. «Як і в будь-якому спорті, в АФ не буває без травм. Проте все залежить від підготовки та обережності гравця, - заспокоює Дмитро. – Якщо людина без попередньої підготовки спробує зайнятись баскетболом, футболом чи іншим видом спорту, травми бужуть обовязково. Оскільки АФ – контактний спорт, ми користуємось тренувальними програмами, які передбачають контроль над падінням та іншими зіткненнями на полі».

 

 

Новий рівень

«Леви» запрошують усіх охочих, незалежно від досвіду, обізнаності та фізичної підготовки, спробувати себе в американському футболі. Навіть тих, хто не має наміру займатись цим спортом серйозно. «Ми дотримуємось давно виробленої доктрини напівпрофесійної команди: спочатку особисте життя, потім АФ, - розповідає Юрій Прус, гравець “Левів” і майбутній юрист. – Якби я міг заробляти цим собі на хліб, залюбки обрав би шлях спортсмена».

 

Ще одне хибне уявлення про АФ – те, що це спорт лише для тих, хто важить понад сто кілограмів. Це мультипозиційна гра, яка потребує гравців різного зросту, ваги та статури. Й саме «важких» гравців у команді найменше.

 

6-го квітня «Леви» зіграли перший цього року товариський матч проти найдосвідченішої команди Першої Ліги – «Вінницьких Вовків». Попри невтішний рахунок (0:42), львівяни залишились задоволені отриманим у грі безцінним досвідом, особливо важливим перед початком сезону.

 

А вже 21 квітня о 15.00 «Львівські Леви» вперше вийдуть на поле в серії поєдинків Чемпіонату України Першої Ліги проти «Рівненських Монархів». Усіх, хто хоче підтримати львівську команду, «Леви» запрошують на стадіон «Прогрес» (вулиця Януша, 1) – вхід вільний.

 

Анна ЖурбаЛНУ ім. Івана Франка

Коментарі (1)

Додати коментар

    • 21.04.13 16:37
    • СергійГра ще не закінчилась... грають з "Монархами"...
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.