ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Намалюй мі писаночку!

28.04.2013 14:16
Майстер-клас: малюємо лемківську писанку.

«Допоки люди писатимуть писанки, доти Диявол не зможе завоювати нашу землю», - кажуть лемки. Напередодні відкриття всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Лемківська писанка» у Дитячій школі народних мистецтв у Львові майстрині-писанкарки завітали до Українського католицького університету, щоб поділитися азами свого мистецтва з усіма охочими.

 

 

Яйця. Перш ніж розписувати яйце, його необхідно «видути». Майстриня-писанкарка Марія Янко має свій випробуваний спосіб. Тонкою голкою вона робить у шкаралупі дірочку і за допомогою тієї ж голки та шприца поступово впускає всередину повітря. Жовток і білок під тиском повітря витікають назовні. До речі, їх можна використовувати для приготування тіста для пасок чи будь-яких інших смаколиків. Далі яйце так само обережно промивають зсередини водою з оцтом і дають йому висохти.

 

 

Віск та інструменти. Віск треба розігріти на плиті. Краще не використовувати декоративні свічки – до їх складу входить парафін, який може зіпсувати всю роботу. Для розігрівання можна використовувати металевий чи глиняний посуд (глина довше тримає тепло). Температура має бути постійною й досить високою для того, щоб віск плавився.

 

 

Лемківський писанок – інструмент для розпису писанки – відрізняється від традиційного. Лемки використовують шпильку, схожу на цвяшок, вбиту в паличку або олівець. Замість писанка можна використовувати шпильку для волосся або сірник – тоді краплі будуть ширшими.

 

Орнаменти. Найпопулярнішим є зображення сонця як символу життя, зірок – провісниць щастя, риб – символу християнства, вірності та волелюбства, віночків – дівочої долі, ластівок і снопів – символів весни і врожаю, серця – душі й любові.

 

 

Кольори. У лемківській писанці головне не колір, а орнамент. У давнину використовували переважно натуральні барвники. Цибулиння дає брунатний колір, відвар кори яблуні – світло-зелений, жито – зелений. Зараз переважно малюють хімічними барвниками, що використовують для фарбування бавовни. Якщо в давнину писанки були одно- чи двоколірними, зараз їх малюють у стільки кольорів, скільки необхідно для втілення творчого задуму.

 

 

Процес. Підготувавши барвники й писанок, а також обравши орнамент, можна починати розписувати яйце. Крапки чи краплі (крапки, продовжені штрихом) наносяться на поверхню яйця писанком, який перед малюванням кожного елементу орнаменту треба занурити у віск. На білому яйці спершу малюємо ті елементи, які на готовій писанці мають бути білими. Віск зберігає колір під собою.

 

Малювати треба від світлішого кольору до темнішого. Тож далі обираємо найсвітліший колір із тих, які мають бути на готовій писанці – жовтий чи помаранчевий. Опускаємо в барвник яйце, витягаємо й чекаємо, поки фарба висохне. Малюємо орнамент далі й знов фарбуємо.

 

 

Зняття воску. Коли найтемніший колір нанесено, орнамент домальовано, поверхня висушена, можна переходити до останнього етапу виготовлення писанки – зняття воску. Для цього знадобиться сухий спирт або свічка. Над вогнем треба нагріти частину яйця так, аби віск розплавився, й витерти його паперовою серветкою. Так робити доти, доки на поверхні писанки залишатиметься віск.

 

 


Писанка готова!


 

Писанки не обовязково освячувати у храмі, як крашанки. Але якщо ви вирішили святити писанку чи прикрасити нею кошик, не забудьте покласти всередину кілька насiнин, щоб писанка не була пустою – всередині в неї має бути життя.

 

 

 
 

Юлія ЗадорожняШкола журналістики УКУ

Коментарі (2)

Додати коментар

  • 30.04.16 01:36
  • зновійнадзвичайно шкідлива і примітивна стаття. автор не має ні найменшого уявлення про те, про що пише, як і ті , хто давав "інтерв'ю". жаль і сум...
  • 15.04.14 13:12
  • Христя СлободянСуперський майстер-клас! :)
   Пробуємо робити схожі майстерки для дітей. Позичили у вас кадр з барвниками для нашого МК про писанки.
   Сподіваюся ви не проти!
   https://www.facebook.com/velykodniMK?ref=hl
   Дякую!
 •  
 •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.