ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ РЕСУРС
HOMEPAGE
Знайти новину

Паперова хатка

13.05.2013 07:06

«Стимули» радянських часів закрились, але індустрія приймання макулатури жива.

На львівському Підзамчі є не один пункт прийому чи то склотари, чи «чорного та кольорового металів», чи макулатури. Більшість із них, якщо не всі, обдерті й «не від часу цього». В один із таких реліктів зайшов запитати, що до чого. Потім приніс ящик макулатури. Кладу на вагу. Пані рахує:

 

- Вісім кілограмів. Це помножити на 0,40... 3.20 грн.

 

 - Ого! Заробив!

 

- Розумієте, раніше ціна за кілограм зданої макулатури була вища, а зараз уже менша. Дехто нарікає, що раніше було 70 копійок за кілограм, а зараз – 40. Я ж пояснюю, що покупець макулатури платить збірнику 70 копійок, з яких вам я даю вже 40. А ще ж потрібно заплатити зарплату мені, вантажнику, найняти машину, заплатити за оренду. Це ж усе рахується. Макулатура виходить золота. Саме тому той, хто приносить папір чи картон, отримує стільки, скільки отримує. Але папір викидати немає чого. Зібрали — приносите.

 

- А що потім із цим папером роблять?

 

- Віддають на переробку.

 

- У Львові є якийсь завод?

 

- Знаю, що є переробка картону, а звичайного паперу — не впевнена. Кудись його відправляють.

 

- Мабуть це краще, ніж викидати на сміття.

 

- Та там і так заберуть. Є такі, що цим займаються і нам приносять. Але нащо, якщо людина може принести сама, отримати навіть три гривні, ще щось додати й мати гроші на хлібину!

 

- А куди це відправлять?

 

- Колись «картонка» — є в нас така фабрика на Ковельській — приймала все. Тепер приймає лише картон. Якщо трапиться звичайний листочок — вона вже відкидає партію чи знімає відсоток за засмічення. А папір кудись звозять і тюкують, й машинами відправляють в Обухів, у Жидачів, у Житомир, Луцьк чи ще кудись.

 

- На туалетний папір?

 

- Саме так. А в Жидачеві виготовляють картон.

 

- А чому картон беруть охочіше? Його легше переробляти?

 

- Не знаю, напевне. До якості картону дуже присікуються. Не повинно бути забагато скотчу чи наклеєної плівки — таке зразу повертають. Воно коли вариться — я так собі уявляю — у тому барабані, то картон переварюється, а скотч чи плівка забиває барабан. Відповідно, працівникам потрібно частіше очищати обладнання. А якщо буває, що вся коробка чимось обліплена, то я намагаюся з неї це все здерти, але картон погано відчищається, бо скотч шматує папір, здирається великий шар коробки. А якщо завантажити чистенький картон — він швиденько переплавиться, без зайвих клопотів. Потім із нього виготовляють вже новий картон.

 

 

- А люди зараз здають багато макулатури, чи, може, менше, ніж колись?

 

- Багато здають. Або накидують, або приносять у коробках — по-різному буває. Сьогодні якраз вивезли, а так — бачили б ви, скільки тут паперу, скільки картону...  інколи ціла кімната  повністю завалена макулатурою. Зараз порожньо, бо сьогодні вивезли макулатуру, а так — то все заповнено. Ми накидаємо, накидаємо, а потім відкриваємо браму, приїжджає машина.

 

- У Львові багато пунктів прийому залишилося?

 

- Важко сказати. Зараз продали майже всі. Були такі «Львіввторресурси», що видавали талони на книжки за макулатуру. Таких павільйонів свого часу було багато — більше двадцяти, а може, навіть тридцяти. Люди у чергах стояли. Папір у коробці не мали права принести. Повинні були бути акуратні упаковки —  у газетному форматі поскладано, навхрест перев’язано і так принесено. Зараз же мені привозять тюками й кажуть: «у вас вузькі двері». Але носимо. Якщо не вміщається в ці двері, то йдемо до більших.

 

Зараз усе помінялося. Фірму «Львіввторресурси» продали. Молоді хлопці, що її перекупили, — приватні підприємці; хочуть скоріше заробити гроші. У цьому пункті також приватник. Цей підприємець раніше працював у «Львіввторресурсах», знає ту роботу, має навик. Ось він і взявся орендувати пункт і працює.

 

- А чи є якийсь прибуток?

 

- Мабуть, є. Невеличкий...

Маркіян ПрохаськоШкола журналістики УКУ

Коментарі (0)

Додати коментар

***
  •  
  •  
Чиста субота news image

20 квітня львів’яни вийшли на толоку, щоб очистити від сміття парки, вулиці, дворики, помити пам’ятник і погладити ропуху.

Названо ТОП-20 лекцій TED

Чи вбиває школа креативність? В чому сила інтровертів? Як викрити брехуна? Що нам заважає досягти успіху? Найяскравішими виступами конференцій TED мільйони інтернет-користувачів продовжують ділитися і кілька років після їх проведення.